Šéf krajských nemocnic Radomír Maráček míní, že počet přijatých pacientů na standardních lůžkách bude kulminovat během příštího týdne. „O týden později bude krize s akutními lůžky,“ říká Maráček.

Od čtvrtku 7. ledna vznikne po jedné další covidové stanici v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně (KNTB) a Uherskohradišťské nemocnici. V současnosti funguje v kraji celkem více než dvě desítky covidových stanic.

Stovky zdravotníků leží doma s covidem

Volných lůžek sice ubývá, stále však není situace natolik kritická, aby se nedala v rámci spolupráce všech nemocnic v kraji zvládnout.

„Nejsme ještě na té hranici, abychom mohli žádat o pomoc v okolí. V případě potřeby o volná lůžka se budeme obracet na stejné nemocnice jako na podzim. Musíme být ale naplněni v součtu na minimálně 90 procent, do té doby o pomoc žádat nemůžeme. Taková jsou pravidla,“ vysvětluje Radomír Maráček.

Nedostatek kapacity je, tak jako na podzim, způsoben především chybějícím personálem. „Chybí nám 400 pracovníků. Navíc nemáme k dispozici studenty středních škol, Univerzity Tomáše Bati a dobrovolníky,“ prozrazuje Maráček. Během listopadové špičky chybělo 500 zdravotníků.

Zdravotníci mají vždy přednost

Pomoci vyřešit problém s chybějícím personálem nakaženým koronavirem by mělo očkování. To začalo ve Zlínském kraji v pondělí 4. ledna. Vakcínou od společnosti Pfizer a BioNTech se očkuje ve všech pěti nemocnicích ve Zlínském kraji. Z první várky o počtu 195 ampulí bude naočkováno zhruba 1200 zdravotníků.

Druhá várka by měla dorazit do KNTB ve čtvrtek 7. ledna. Bude dvojnásobná. Radomír Maráček očekává, že zájem o očkování mezi zdravotníky bude ještě růst. Pokud se některý z nich rozhodne pro očkování později, bude mít automaticky přednost před ostatními.

Po zdravotnících v nemocnicích dostanou vakcínu hasiči, policisté a pracovníci sociálních služeb. Na širokou veřejnost se dostane zřejmě až někdy začátkem jara. Vláda a veřejní činitelé si od očkování slibují celkové zklidnění situace.

V současnosti o vážnosti situace nekompromisně hovoří také tabulky úmrtí. Ačkoliv se čísla odstupem času ještě upřesňují, i tak jsou alarmující. Od začátku roku do pondělí 4. ledna zemřelo ve Zlínském kraji s covidem celkem 40 osob.

Úředník Lučan koordinátorem

Představitelé kraje zvolili Krajského koordinátora pro očkování proti covid-19. Stal se jím Jiří Lučan, který je zaměstnancem Krajského úřadu Zlínského kraje.

 „Působit bude jako kontaktní osoba zainteresovaných subjektů pro realizaci očkování ve všech jeho etapách. Bude řídit pracovní skupinu složenou ze zástupců nemocnic, Krajské hygienické stanice Zlínského kraje, Krajského úřadu Zlínského kraje a lékařské veřejnosti,“ osvětlil roli koordinátora při očkování Jan Vandík z tiskového odboru Krajského úřadu.

Jiří Lučan vystudoval obor Bezpečnostní technologie, systémy a management na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Jeho profesní dráha prakticky od počátku směřovala do oblasti veřejné správy. Působil v Národní knihovně České republiky, mimo jiné na pozici ředitele správy, provozu a bezpečnosti a poté své znalosti uplatnil na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy, kde zastával také funkci vrchního ministerského rady.