„Na stavbě kanalizace se pracuje od roku 2000 s tím, že Holešov musel začít odkanalizovat obce, které pod něj patří. Jedná se o Žopy, Dobrotice, Količín a Tučapy,“ vyjmenoval starosta Holešova Zdeněk Janalík. Povinnost prý vychází z evropské legislativy.

„Pokud bychom to neudělali, platili bychom pokuty za to, že znečišťujeme životní prostředí,“ vysvětluje starosta.

Kanalizace je tedy hotová v Žopech a Dobroticích a nyní přišla na řadu také v Količíně a Tučapech.

„Navíc jsou tam návaznosti na to, že až se nám podaří ji dokončit, na tuto síť se mohou napojit Prusinovice, Rymice, Roštění, Kostelec u Holešova nebo Němčice,“ plánuje starosta. Kanalizace by měla být hotová asi v polovině roku.

Na to, až se napojí na holešovskou čističku odpadních vod, se těší třeba v Rymicích.

„Bude to jednoznačně výhoda. Teď totiž vypouštíme kanalizaci do místního potoka. Máme na to udělenou výjimku,“ říká starosta Rymic Martin Bartík.

Každá obec si podle něj řeší územní řízení za sebe. To potom bude souhrnně podáno Ministerstvu zemědělství.

Třeba Zdeněk Horák z Količína ale tak optimistický není. „Jsme rádi, že budeme mít kanalizaci, na druhou stranu si ale myslím, že kdyby každá domácnost dostala vlastní čističku, která stojí do třiceti tisíc, bylo by to lepší,“ říká obyvatel Količína a svěřil se, že se trochu bojí plateb za stočné.

„Zaslechl jsem v Dobroticích, že lidé platí dost vysoké částky,“ říká muž.

Třeba Jiří Ondroušek si ale na výši plateb nestěžuje. „Přiznám se, že nemám srovnání z jiných obcí podobně velkých jako jsou Dobrotice, co se týká ale poměru s platbou v Holešově, v Dobroticích platíme mnohem méně,“ říká Ondroušek.

Během stavby kanalizace obec trápily zcela jiné věci.

„Některé záležitosti nebyly projekčně dotaženy. Staré vývody kanalizace z domů totiž třeba výškově neseděly. Někteří obyvatelé proto museli rozkopat kanalizaci v celém domě, aby se napojili, nebo pořídit přečerpávačku. Asi to ale nebylo možné vymyslet jinak. Spády by nevycházely zase jinde,“ krčí rameny Ondroušek.

Nakonec s úsměvem dodal, že člověk si může stěžovat, je to ale asi tak všechno, co s tím může dělat.