Mít pod dozorem obecní majetek se vyplatilo městům, nyní proto o stejném zabezpečení uvažují i na vesnicích

Například v Břestu o pořízení kamery silně uvažují. Kritickým místem je podle tamního starosty Jaromíra Navrátila hlavně hřbitov.

„Ztrácejí se tam svíčky, věnce a před dvěmi lety nám odtud ukradli i měděné rýny. Lidé jsou z toho nešťastní. Hřbitov je zatím jediné místo, kam bychom kameru chtěli umístit. Pokud se to podaří, chtěli bychom ji pořídit během letošního roku," řekl Navrátil.

Kamerami by se chtěli vybavit také v Chropyni. Nově tam totiž vznikla Komise prevence kriminality, která s návrhem přišla. Jako riziková místa tady vedení města vidí hned několik lokalit.

„Jedná se o prostory v okolí pošty, prodejny Albert, za Základní školou v ulici J. Fučíka, okolí koupaliště a Hanácké náměstí," vyjmenoval místostarosta Chropyně Milan Bajgar.

Kamery monitorují dějí také v Holešově, Bystřici a Hulíně. V Hulíně se pro zřízení kamerového systému rozhodli teprve nedávno. Tři kamery střeží tamní náměstí Míru od loňského roku. Podle hulínského starosty Romana Hozy se ale rozhodně osvědčily.

„Na náměstí se nám scházela partička, která sem kvůli kamerám přestala docházet. To je asi první efekt, který kamery přinesly," pochvaloval si Hoza.

Díky záznamu, který byl pořízen, se také podařilo dopátrat zloděje, který projížděl s ukradeným malotraktorem přes Hulín.

„Ze záznamu jsme zjistili registrační značku a pachatele se podařilo policii vypátrat," dodal starosta.

Pomoci by kamery mohly odhalit také vandala, který v Hulíně posprejoval stromy a ty pak kvůli jeho vtipu byly předčasně pokáceny. Pro dobré výsledky, které kamery během měsíců užívání přinesly, by vedení města chtělo kamerový systém rozšířit.

„Dalším kritickým místem je okolí školy. Tady bychom rádi pořídili asi další tři. Monitorovaly by systém před školou a u školní jídelny," plánuje hulínský starosta.

V Kroměříži funguje kamerový systém už od roku 2001. Podle ředitele Městské policie Kroměříž Libora Kubiše je na vysoké úrovni. „Máme ho velmi dobře propracovaný," pochvaluje si šéf strážníků.

Jak dodal v nedávném rozhovorou pro Deník, v letošním roce by rád digitalizoval kamerový bod na Masarykově náměstí a pořídil novou kameru na křižovatce ulic Havlíčkova a Velehradská.

Kamery ve městech celkově vítají také lidé. Díky fungujícímu systému se prý cítí bezpečněji.

„Jsem rád, že jsou ve městě kamery. Je to bezpečnější. Akorát by jich mohlo být víc a i na jiných místech. Třeba na parkovištích, kde jsou bary," myslí si třeba Petr Ševčík z Kroměříže.