Děti budou hledat drahé kameny

Zámek Holešov sezonu otevře tradičním způsobem, programem, který je určený především pro rodiny s dětmi a milovníky historie. Ti budou 13. dubna od 16 hodin na zámku, v zámecké zahradě, oboře, synagoze a kovárně hledat opravdové drahé kameny. Putovní hra pro malé i velké účastníky je postavená na pohádkovém příběhu. „Loupežník ukradl zámeckému pánu a paní poklad a rozsypal jej po cestě. Úkolem návštěvníků je posbírat jed-notlivé kameny a přenést je zpět na zámek do královské truhlice,“ popisuje jej tisková mluvčí Městského kulturního střediska Dana Podhajská. Příjemný program bude na účastníky putování čekat, ale i na nádvoří. Mimo vybraného občerstvení a dobrot pro mlsné jazýčky si zde budou moci užít i historické soutěže a řemesla. Vyvrcholení celého dne pak nastane v 19 hodin rytířským soubojem a ohnivou show.

Poutní dny v Kroměříži

Poutní dny jsou každoročně pořádány v rámci Bolestného pátku, týden před Květnou nedělí, kdy v kostele sv. Mořice v Kroměříži probíhá tradiční pouť k Panně Marii Sedmibolestné. Jedná se o souhrn akcí, které také zahájí sezonu na Arcibiskupském zámku v Kroměříži. Při této příležitosti budou mít poutníci i návštěvníci zámku jedinečnou možnost prohlédnout si nově zrestaurované rukopisy ze sbírek Arcibiskupství olomouckého.

Národní centrum zahradní kultury v Podzámecké zahradě v Kroměříži.
Církev přišla o část Podzámecké zahrady

Myslivost a příroda

Milovníci přírody si přijdou na své druhý dubnový víkend, kdy v království přírody promění kroměřížské výstaviště myslivecká výstava. Je opravdu na co se těšit. Po celý víkend zde bude na návštěvníky čekat bohatý program. „Ke zhlédnutí budou stovky kusů srnčí, daňčí, mufloní i jelení zvěře v rámci tradiční chovatelské přehlídky trofejí zvěře ulovené v okrese Kroměříž v roce 2018. Pro milovníky psů je na sobotu připraven jarní svod loveckých plemen,“ vytyčuje hlavní body sobotního programu manažerka výstavy Andrea Majdová. To však není vše. „Program výstavy pokračuje zajímavou přednáškou jednoho z největších odborníků na chov srnčí zvěře Pavla Scherera na téma Chov srnčí zvěře v teorii a pra-xi,“ dodává Majdová. O pohodovou atmosféru se v sobotu postará country kapela Podjezd, v neděli pak Jožka Šmukař s cimbálovou muzikou. Také nelze opomenout tradiční gastronomickou soutěž amatérských i profesionálních kuchařských týmů „O nejlepší zvěřinový guláš“, laserovou střelnici či lukostřelbu.

Vysazení stromu Karla Kryla

Kdy: v pátek 12. dubna od 16 hodin

Kde: ulice Vrchlického, Kroměříž Proč přijít: Populární Československý písničkář a básník Karel Kryl by letos oslavil své 75. narozeniny. K této příležitosti si v Kroměříži tohoto významného místního rodáka připomenou mimo jiné i vysazením stromu nesoucího jeho jméno.

Orientální tanec

Kdy: v pátek 12. dubna od 18.30 hodin

Kde: Dům kultury Kroměříž Proč přijít: Lze se těšit na pestrobarevné vystoupení řady různých tanečnic, dospělých i těch nejmenších. Představí nejrůznější styly orientálního tance, od klasických po moderní. Část vystoupení bude doprovázena také živou hudbou, a to v podání bubeníků pod vedením Míry Čipery.

Atletický areál na Stadionu Míru v Holešově
V Holešově slavnostně otevřou opravený stadion. Těšte se na nový tartan

Holešovský Den zdraví

Kdy: sobota 13. dubna od 9 hodin

Kde: náměstí Holešov Proč přijít: Návštěvníci si mohou nechat udělat osobní diagnostické měření tlaku, cholesterolu, určení krevní skupiny a tělesného tuku. Kromě toho si vyzkouší první pomoc spolu s lektory Vyšší policejní školy a Střední policejní školy Ministerstva vnitra v Holešově a Místní organizace Českého červeného kříže Holešov. Také se seznámí s novými pohybovými aktivitami, zdarma ochutnají zdravou kuchyni.

Běh pro zdraví

Kdy: sobota 13. dubna od 13 hodin

Kde: náměstí Holešov Proč přijít: Jedná se o charitativní akci, kdy vybraným startovným pořadatelé přispějí na pořízení invalidního vozíku do Centra pro se-niory Holešov. Připravuje se hned několik závodů. Začne se během rodičů s dětmi na 300 metrů, po něm následuje hlavní pětikilometrový běh, který povede z náměstí přes zámeckou zahradu, oboru až do Dobrotic a zase zpět.

Clay-Eva volá Londýn

sobota 13. dubna, Bystřice pod Hostýnem, od 19.30 hodin

K letošnímu 75. výročí seskoku skupiny Clay a začátku jejího odbojového působení vystoupí v Bystřici pod Hostýnem břeclavské ochotnické divadlo Bod s divadelní hrou Clay-Eva volá Londýn. Divadelní představení dokumentárního typu se odehraje v sobotu 13. dubna v 19.30 hodin v prostorách zámecké konírny. Můžete se těšit na čtené pasáže čerpající z knihy „Clay- -Eva volá Londýn“, které se střídají s činoherním ztvárněním vybraných momentů, jež prožívali členové výsadku a jejich spolupracovníci v neutěšených časech druhé světové války. Vstupné je dobrovolné.

Africké trhy Kroměříž

Kdy: neděle 14. dubna od 10 hodin

Kde: TJ Sokol Kroměříž Proč přijít: Přijďte ochutnat, co ugandští farmáři pěstují na svých políčkách. Čeká vás čerstvá zásoba afrického ovoce.

Ilustrační foto
Hledáme REDAKTORA/KU pro Kroměřížský deník