Mňam! Slast pro oči i chuťové buňky

sobota 18. května, výstaviště Kroměříž, od 10 hodin
Největší gastroakce tohoto jara se chystá už v sobotu 18. května na výstavišti Kroměříž. Na návštěvníky zde čeká přes padesát tradičních i netradičních pokrmů, prezentovat je budou kuchaři z celého světa. Těšit se lze na tradiční česká jídla, jako jsou domácí klobásky, valašská kyselice nebo hanácké vdolky, ale i netradiční chobotnice, ústřice nebo šneky či mexické burrito nebo gruzínské chačapuri.

Aby vám lahůdky lépe klouzaly do žaludku, zapíjet je můžete jedním ze tří pivních speciálů pivovarů Holba, Zubr a Litovel, které sládci uvařili speciálně jen pro festival Mňam!

Budete také svědky historicky prvního ročníku nové soutěže Hanácké Vdolek 2019, kde ozkouší, kolik typických vdolečků se vejde do žaludku místních jedlíků. O zábavu se postará také herec a moderátor Lukáš Hejlík, který je zároveň patronem nové gastroaplikace s mapou, kde se dá dobře v Česku najíst.

Zastupitelstvo Machové projednávalo problematiku týkající se přijetí dětí do první třídy.
Kam se prvňáčci vrtnou do školy? Obce na Kroměřížsku řeší spor s Mysločovicemi

I mlsáním oslaví den muzeí

sobota 18. května, Muzeum Kroměřížska, od 9 hodin
Jedinečnou možnost navštívit Muzeum Kroměřížska zcela zdarma se nabízí už tuto sobotu 18. května od 9 hodin. Čekají tu na vás celá řada expozic: Památník Maxe Švabinského, Historie ukrytá pod dlažbou města, Galerie v podloubí, Výstava hvězdy stříbrného plátna, Výstava Jarmila Haldová Čeští panovníci i nová stálá expozice Strážci času. Jako součást prohlídky výstavy Čeští panovníci bude připravena i tradiční tvořivá dílna nejen pro děti Královské mlsání, ve které si budete moci nazdobit své cupcakes. Za ní zaplatíte 50 korun, a to včetně materiálu.

Hanáci představí své zvyky a kroje

sobota 18. května, Hanácké náměstí, od 10 hodin
Město Kroměříž ve spolupráci s Domem kultury a ZUŠ Kroměříž pořádá v sobotu 18. května od 10 do 17 na Hanáckém náměstí v Kroměříži už čtvrtý ročník Hanáckého dne. V bohatém kulturním programu vystoupí dětské folklorní soubory. Lze se také těšit na hudební vystoupení dechové muziky Zdounečanka s Hanáckou besedou i samostatným programem, k tanci a poslechu zahraje i cimbálová muzika Dubina. Nebude chybět pozdrav ze spřáteleného slovenského města Ružomberok s vystoupením dětského folklorního souboru DFS Liptáčik. Pro návštěvníky je připravena tvůrčí dílna s ukázkou žehlení krojů či vázání šátků. Nedílnou součástí Hanáckého dne bude samozřejmě Hanácké jarmark s nabídkou produktů od regionálních výrobců. Akce je zdarma. V případě nepříznivého počasí bude akce přesunuta do prostor Domu kultury Kroměříž.

Ilustrační foto
Vodovodní řád bude už i v Sovadině, studny vysychají

Vydají se na Sarkandrovskou pouť

sobota 18. května, Holešov Svatý Hostýn, od 7.30 hodin
V rámci Dnů města Holešova se mohou zájemci vydat na pouť smíření, která se koná v sobotu 18. května. Pouť se uskuteční v historizujícím stylu za účas-ti krojovaných, s prapory účastnících se organizací. Nebude chybět ani hudební doprovod v podání muzigy Hudecká partyja. Zahájí ji v 7.30 hodin v holešovském kostele Nanebevzetí Panny Marie mší svatou. V osm hodin se poté vydají na cestu až na Svatý Hostýn se zastávkami v Dobroticích, Jankovicích, Chomýži, Brusném a v Bystřici pod Hostýnem. U Vodní kaple dojde k seřazení průvodu. Pouť ukončí svátostním požehnáním v bazilice. V případě nepříznivého počasí se akce bude konat ve zrychleném a méně reprezentativním stylu.

Malí velcí filharmonici 2019

sobota 18. května, zámek Holešov, od 19.30 hodin
Mimořádný projekt veřejných základních uměleckých škol Zlínského kraje a Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín poprvé zazní v Holešově v rámci desátého ročníku festivalu Musica HOLEŠOV. Lze se těšit na vystoupení společného orchestru vybraných žáků veřejných základních uměleckých škol Zlínského kraje a členů orchestru Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně i společného sboru žáků ZUŠ Zlínského kraje a žáků Konzervatoře P. J. Vejvanovského Kroměříž pod vedením Lenky Poláškové. Nelze opomenout také sólisty.

Mladí talenti i rockový nářez

sobota 18. května, Muzeum Kroměřížska, od 12 hodin
Na roštínském majálese si na své přijde každý. Hudební program zde čeká na malé i velké. Od 15 hodin v místní restauraci U lípy vystoupí žáci Základní umělecké školy Zdounky pod vedením Šárky Jablunkové a roštínští mladí talenti. Večer ovládnou rockové kapely Ta(h)udba a Šašci v manéži. To však není vše. Lze se také těšit na malování, fotokoutek i ukázky hasičské techniky. Vstupné na akci je dobrovolné.

Slavnostní otevření magnetické rezonance v Kroměřížské nemocnici.
V Kroměříži slavnostně zprovoznili magnetickou rezonanci, přijel i Babiš

Procházka s pohádkovými bytostmi

sobota 18. května, Divoky, les Boří, od 9 hodin
Na pohádkové bytosti se mohou nejen děti těšit při sobotní procházce 18. května v Divokách v lese Boří. Sbor dobrovolných hasičů Zdounky a ochránci přírody Divoky zde totiž tradičně pořádají procházku lesem plným pohádek.

Po stopách pirátského pokladu

neděle 19. května, Bagrák Kroměříž, od 9.30 hodin
Vydejte se po stopách pirátského pokladu, který je ukryt na břehu rybníka Bagráku v Kroměříži. Pirátská pátračka se uskuteční v neděli 19. května od 9.30 do 13 hodin. Zastavit se můžete kdykoliv v tomto časovém horizontu. Start pátračky bude na začátku Bagráku, pirátský stánek nemůžete minout. Akce je určena primárně pro děti, ale těšíme se na hravé duše všech věkových kategorií.

Roštínský majáles

Kdy: v sobotu 18. 5. od 15 hodin

Kde: Restaurace U lípy Roštín Proč přijít: Vystoupí žáci Základní umělecké školy Zdounky a roštínští mladí talenti. Večer ovládnou rockové kapely Ta(h)udba a Šašci v manéži.