Ti, kteří nevydrží jen sedět doma a čekat na nový rok, mohou ale i období mezi svátky trávit aktivně. Lidé na Kroměřížsku budou bruslit, plavat, cvičit i lyžovat a letos poprvé mohou dokonce zažít skutečné Vánoce na zámku.

K zimním svátkům ale patří hlavně sníh, a ačkoli jsou letos předpovědi spíš blátivé, za sněhem mohou zájemci vyrazit aspoň na hory. Areál na Trojáku zahájil provoz už včera, lyžovat se bude tak nepřetržitě celé Vánoce.

„Otevřená bude hlavní sjezdovka i dva dětské vleky, to znamená skipark i výuková sjezdovka," řekl provozovatel tamního areálu Jakub Juračka.

Ani nelyžaři nemusí smutnit, na Trojáku je prý lyžovat klidně naučí. „V provozu je školička i cvičná louka. Děti si mohou dokonce vyzkoušet i jízdu na dětském skútru," podotkl provozovatel.

Lákadlem pro návštěvníky jsou i takzvané miniškoličky. „Jsou určeny nejmenším dětem. Učí se třeba chodit na sněhu a zvyknout si na něj, aby pro ně bylo lyžování později přirozené," vysvětlil Juračka.

Přestože mrznout a sněžit přes Vánoce nijak výrazně nemá, podmínky pro lyžování budou prý takřka ideální.

„Bude svítit sluníčko, máme tu místy až sedmdesát centimetrů sněhu, lyžovat by se mělo skvěle. Navíc je to i ideální pro učení dětí, rodiče by tak měli být spokojení," uzavřel Jakub Juračka.

Odreagovat se a zacvičit si mohou lidé v kroměřížském sportcentru Paráda. „Provoz máme omezen pouze na Štědrý den, končíme už v jednu odpoledne. Jinak je už Nový rok jediným dnem v roce, kdy máme zavřeno. Po ostatní dny bude normálně otevřeno od osmi až do desáté večer," řekla Deníku pracovnice sportcentra Alena Vaníčková.

Veškeré aktivity budou podle ní v provozu. „Lehce je upraven rozpis lekcí skupinového cvičení, ale jinak je možné navštívit 90 procent naší nabídky," podotkla Vaníčková.

Lidé prý rádi využívají dnů volna k aktivnímu odpočinku, na Parádě si tak připravili i pár speciálních akcí. „V plánu máme silvestrovský spinning a H.E.A.T. se šampaňským," dodala Alena Vaníčková.

Otevřeno bude mít i zimní stadion v Kroměříži, lidé si tam budou moci zabruslit dokonce i na Štědrý den. „Už tradičně bruslíme od dvanácti do dvou hodin odpoledne. I na první a druhý svátek vánoční bude otevřeno pro veřejnost," potvrdil ředitel sportovních zařízení v Kroměříži Karel Holík.

Netradičně se bude bruslit i večer. „Od pátku do neděle máme na stadionu mládežnický turnaj, takže bruslení pro veřejnost bude až večer. V sobotu se bude bruslit dokonce až do půl jedenácté," podotkl ředitel sportovišť.

Kdo by se chtěl naopak trochu ohřát a zavzpomínat na léto, může si jít zaplavat do krytého bazénu.

„Kromě Štědrého dne a prvního svátku vánočního bude téměř normálně fungovat plavání pro veřejnost. V pátek dokonce celý den od devíti do devíti," dodal Karel Holík.

Mezi svátky se samozřejmě nemusí jen sportovat: Arcibiskupský zámek v Kroměříži si třeba připravil speciální Vánoce na zámku. Letos vůbec poprvé se tak návštěvníci o svátcích podívají i do jednotlivých sálů.

„Od dvou hodin bude otevřeno nádvoří, kde je nainstalován dřevěný betlém, který pro nás vyrobilo řezbářské učiliště v Tovačově," podotkla vedoucí návštěvnického provozu zámku Kateřina Tomečková.

Zpřístupněno bude nejenom nádvoří, ale i jednotlivé sály. „Připravena je prohlídka reprezentačních sálů v prvním patře, které budou krásně vánočně vyzdobeny," vysvětlila Tomečková.

Prohlídka bude prý jen o trošičku kratší než normálně. „Bude trvat přibližně hodinu. Děti mají vstup zdarma, dospělí zaplatí sto korun," uzavřela Kateřina Tomečková.

Autor: Vendula Pudelková