Záměrem nejspíš bylo rozptýlit obavy místních lidí, místo toho se ale organizátoři stali spíš terčem ostré kritiky.
Ředitel společnosti Jakub Černoch a předseda představenstva Jiří Němec krátce představili osm aktuálních investorů. Prohlásili, že by měli přinést do regionu tisícovku nových pracovních míst, což později vzbudilo značný rozruch.
Vysvětlili také, jaký důraz bude v zóně kladen na ekologii a poté splnili to, kvůli čemu zámek navštívila asi stovka lidí: dali prostor k otázkám.
Jako první vystoupil holešovský hydrogeolog Zdeněk Vacek. Zopakoval, že oblast průmyslové zóny je díky jímacímu území spodní vody, které se na něm nachází, ojedinělá.
„Situovat sem průmyslovou zónu je absurdita. Podle vodního zákona se totiž spodní voda nesmí ohrozit, a dokonce ani omezit,“ zdůraznil hydrogeolog s tím, že to, co se v zóně děje, ho prý děsí. Ekologická opatření se mu zdála málo zajištěná. „Příkop u silnice nic neřeší a kanalizace, o které zástupci mluví jako nadstandardní, taková není. Nadstandardní kanalizace je totiž dvouplášťová, a ta v zóně nebude. Slib, že bude těsná, je k smíchu,“ rozhořčil se Vacek.
Neodpustil si dodatek, že ne všechno, co se lidé dozvídají, jsou přesné informace. „Celá obludná zóna navíc nemá zpracované celkové posouzení vlivu na životní prostředí (EIA),“ komentoval.
Odpovědí mu byla informace, že kladným posouzením už prošla studie na automobilku Hyundai, od této investice se nakonec upustilo. „Mělo se v ní pracovat s pěti tisíci litry benzinu a nafty denně a EIA shledala, že by bylo možné automobilku realizovat. My jsme rádi, že nakonec v Holešově nebude. Místo ní se nabízejí menší a mnohem méně závadné projekty,“ opáčil Němec.
Poté téma uzavřel větou, kterou během večera opakoval několikrát. „Nechme projekty posoudit příslušnými orgány a uvidíme,“ mírnil diskuzi.
Na řadu došla během večera i betonáž. Hydrogeolog Vacek požádal vedení Industry Servis ZK, aby tento postup přehodnotilo. „Betonová směs totiž obsahuje stacheplast, který je škodlivý. Odbor životního prostředí nám ale tyto informace zatajuje a já nevím proč,“ divil se Vacek.
Námitka Němce, že na stacheplast existuje atest, který prokazuje jeho nezávadnost, pak v sále vzbudila přímo hlasitý smích.
Poté, co požádal o slovo Zdeněk Krajcar, šéf občanského sdružení Za zdravé a krásné Holešovsko, došlo na živou diskuzi mezi ním a ředitelem společnosti Černochem.
Předmětem sporu byl dotaz, který e-mailem zaslal Krajcar řediteli. Stěžoval si, že nepřišla odpověď, což Černoch rázně popřel.
„Chtěli jsme se přitom jen zeptat na to, jestli betonáž skutečně není závadná,“ stěžoval si veřejně Krajcar.
Předsedkyni občanského sdružení Ohnica Petru Hanákovou zase trápí sliby ohledně tisícovky pracovních míst.
„Nejsou to nová pracovní místa,“ tvrdila Hanáková. Členové sdružení se prý zaměřili na Pokart a zjistili, že sedmdesát míst, která měla být k dispozici, se pouze přesune. Stejně je na tom údajně i Mitas, který sliboval pět set míst. Podle Ohnice jich skutečně do regionu přibude desetina.
Němec ale tvrdí, že i pouhý přesun zaručí pracovní místa v regionu. „Pokud totiž tyto firmy neseženou vhodné místo, hrozí, že se přesunou do jiného kraje. Co se týká Pokartu, skutečně zaměstnance přesune. Dáno je to ale tím, že v zóně plánuje rozjet dvousměnný provoz a nově zaměstnance na zaučení přijal před přesunem do Holešova,“ namítl Němec.
Kolem osmé hodiny se do diskuze vmísily emoce zúčastněných lidí a ozývaly se ohlasy typu Máte svědomí? nebo Jste lháři! Z předních řad, v místech, kde seděli příznivci hnutí Ohnica, se dokonce ozval i pískot.
Kromě lidí, kteří se proti zóně zasazují poměrně často, se v pondělí na zámku objevily i nové tváře. Besedu navštívil třeba známý zlínský lékař Lubomír Nečas, který řekl, že mu situace v Holešově není lhostejná. Zlín totiž pije vodu ze slušovické nádrže a v případě, že by se s tímto zdrojem něco stalo, město by bylo nejspíš odkázáno na zdroj v Holešově.