Kamarádky Eliška Skácelová a Barbora Křižanová se však věnují i sólovým pochodům a spolu pak tvoří prvním rokem také duo pochody: a už teď sbírají na soutěžích úspěchy.

„Například na Studénecké hůlce jsme spolu obsadily druhé místo a na Prosenské mažoretce dokonce příčku první. Máme z toho obrovskou radost. Jde pak vidět, jak ta dřina a strávený čas za to opravdu stojí," pochlubila se patnáctiletá Eliška z Kostelan.

Na tréninky dívky chodí třikrát týdně, je pak tedy podle nich dost obtížné skloubit to ještě s něčím jiným. Barbora se mažoretkám věnuje o trochu déle, už šestým rokem.

„Sestavy si většinou vymýšlíme samy. S Eliškou se nehádáme, máme spolu dobrý vztah, maximálně se jen někdy nemůžeme úplně dohodnout. Trenérka nám samozřejmě občas poradí a choreografie dopiluje," vypráví třináctiletá mažoretka z Troubek.

Důležitý je podle ní upravený vzhled, krásné a pevné držení těla a samozřejmě také výraz, jako u všech tanců. Choreografie mažoretek jsou založené především na barvité práci s hůlkou.

Naučit se s ní obratně zacházet prý není zas tak těžké a základní točení se naučily po prvním trénování.

Lidé si často mažoretky spojují pouze s dechovou hudbou, barevnými uniformami a strohým pochodováním: mažoretkový sport však prošel velkou změnou.

Kostýmy jsou čím dál efektnější, dechovou hudbu nahradila hudba moderní a s hůlkou jdou předvést neuvěřitelné věci: kromě točení si s ní děvčata házejí a přehazují mezi sebou.„Taky nám jednou za čas spadne na zem. Samozřejmě jsou lehčí a složitější triky. Nejsložitější jsou asi otočky s výhozem. Celkově bych mažoretky přirovnala trochu ke gymnastkám s hůlkou," hodnotí Eliška.

I když už zmiňované kostýmy začínají být trochu originálnější než dříve, stále jejich součástí zůstávají vysoké boty a lodička na hlavě.

„Do vzhledu kostýmů můžeme mluvit taky, většinou je to však na švadleně, která přesně ví, jak by měly vypadat," objasnila Barbora.

Mažoretkový sport obě dívky opravdu velmi baví a chtěly by se mu věnovat tak dlouho, jak to jen půjde.

„Baví mě formace i dua, nejlehčí jsou ale asi sóla. Když totiž něco spletu, tak to vlastně ani nikdo nepozná a můžu trochu improvizovat," připouští mladší z mažoretek. Čím jich je ale na pódiu méně, tím víc na ně doléhá nervozita. „Trémistky jsme obě dvě opravdu velké. O něco hůř je na tom asi Eliška, která bývá nervóznější než já," uzavřela s úsměvem Barbora.

Související FOTO, VIDEO: Mažoretky se utkaly v holešovském zámku