„Motivem tehdy bylo, když při vojenské službě utrpěl můj kamarád těžký úraz a my ostatní jsme byli postaveni před situaci pomoci mu jakkoliv. Tak jsme se v českobudějovické nemocnici zúčastnili odběru krve, abychom mu zachránili život. Po dvou měsících se pak kamarád vrátil živ a zdráv,“ zavzpomínal Čech, který nyní působí jako předseda Klubu dárců krve Kroměříž.

Chuť k dárcovství po něm zdědili také jeho příbuzní. „Dcera a zeť sice bydlí v Ostravě, ale oba chodí na odběry a jsou členy našeho klubu,“ svěřil se Čech. Ten v loňském roce dosáhl už jubilejního odběru. „V listopadu jsem byl posté, ale nyní se chystám už na sto druhý. Jako každý člověk, který daroval krev desetkrát, dvacetkrát a čtyřicetkrát, jsem získal tři medaile doktora Jánského. Při svém osmdesátém odběru jsem zase dostal zlatý kříž třetího stupně,“ pochlubil se Čech.

Podle jeho slov je také jedním z dvaceti lidí v České republice, kteří v této souvislosti byli pozváni na Pražský hrad s přijetím prezidenta. „Ten byl ale bohužel v tu dobu ve Francii, tak nás přijala jeho manželka Lívia Klausová.

Nynější předseda kroměřížského Klubu dárců krve, který byl založen v roce 1994, vlastní také průkaz dobrovolného dárce krve jugoslávského červeného kříže. „V letech 1976 až 1980 jsem totiž působil jako externí průvodce v Čedoku. Jezdil jsem na léčebné pobytu do zmíněného státu. Tam jsme krev poskytovali pro případné úrazy českých turistů,“ uzavřel vyprávění Čech.