Například v Kroměříži se podle mluvčího tamní radnice Pavla Zrny loni narodilo o deset dětí více než v roce 2011.

„Vyplývá to ze statistik kroměřížské matriky, která za rok 2012 eviduje 565 dětí. Stále je to však počet, který patří v poslední době k nejnižším. Nejvíce dětí za uplynulou dekádu, konkrétně 710, se v Kroměříži narodilo v roce 2007," zmínil Zrna.

Jen nepatrné změny v porovnání s předchozím rokem zaznamenala matrika u četnosti nejoblíbenějších jmen. „Rodiče v Kroměříži opět dávali přednost tradičním českým jménům před těmi exotickými," konstatoval Zrna.

V Koryčanech a jeho místních částech podle Evy Finstrlové z městského úřadu v roce 2012 přibylo jednadvacet dětí. „Jména rodiče vybírali spíš klasická, pouze pár je netradičních: například Sára, Sofie, Radmila, Viktorie, William, James či Kryštof," vyjmenovala úřednice.

Přesně stejně chlapců i dívek se loni narodilo v Chropyni. „Evidujeme čtyřiapadesát dětí, 27 chlapců a 27 děvčat. Nejčastějším jménem je Jan, ten se objevil třikrát, jinak se jména objevují maximálně dvakrát. Z netradičních můžu jmenovat Jesiku. Ale i česká jména se loni miminkům dávala: Anežka, Anna či Marie," vypočetla Dagmar Zapletalová z Městského úřadu Chropyně.

V Holešově se podle Daniely Rušikvasové loni narodilo 115 dětí. „U nás porodnice není, takže jde o občánky Holešova narozené ve Zlíně, Kroměříži, Brně nebo v zahraničí, což je případ dvou chlapců. Nejčastějším jménem byl Tadeáš a David, u dívek Anna," dodala Rušikvasová.

Podle ní je patrný ústup tradičních jmen, pouze Anna snad bývá používána častěji.

„Z netradičních lze jmenovat například Abbie, Aurélie, Samanta, Mia, Melanie, u dětí narozených v zahraničí pak Timothy, Derek a Matheo," uzavřela matrikářka.