Osm speciálně cvičených českých teplokrevníků společně s dvacítkou jezdců jsou pro zlínskou policii velkým přínosem. Zvláště teď na podzim je mohou lidé vidět na hřbitovech nebo v chatových oblastech. Ty hlídají před výtržníky či zloději. „Policisté mají z koňského hřbetu větší rozhled a v případě, že uvidí zloděje nebo výtržníka, mohou ho rychleji dostihnout. Dostanou se i na místa, která už jsou pro auta nepřístupná,“ vysvětlila výhody jízdní hlídky mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

Jízdní policie je však využívána i při nebezpečných akcích. „Nasazujeme je například při fotbalových zápasech nebo do různých demonstrací. Právě tím, že policista vše vidí z výšky, tak můžeme rychleji reagovat na různé situace. Zároveň koně pomáhají svým tělem rozrážet dav,“ popsala mluvčí jednu z dalších úloh této speciální jednotky.

Nezastupitelnou roli však koně hrají i při pátrání po pohřešovaných lidech. „Na koňském hřbetě dokážou policisté prohledat daleko větší prostor než třeba pěší. A například v případech ztraceného dítěte jde o každou minutu,“ vysvětlil zástupce vedoucího oddílu jízdní policie Ladislav Drábek.

Takovou službu však nemůže vykonávat každý kůň. Musí projít náročnou přípravou a cvičením. „Ne všichni to zvládnou. Když jsme oddíl zakládali, tak z patnácti koní prošli jen čtyři. Tato zvířata totiž často všechno řeší útěkem a to my v nich musíme odbourat,“ podotkl Drábek.

Vycvičený kůň je tak obrněný proti hluku, bez obav vstoupí nejen do vody, ale i do ohně. Nebojí se ani velké skupiny lidí pohromadě. „Na cvičišti jim simulujeme různé krizové situace. Tak například během fotbalového zápasu střílejí fanoušci dělobuchy, hážou dýmovnice, houkají tam sirény. Totéž zažijí i při výcviku, kdy se kolem nich střílí, houká, hoří oheň. A to vše musí kůň ustát v klidu,“ popsal Drábek.

Speciálním výcvikem projdou i samotní policisté. Pokud například stíhají pachatele, musí být schopni ho nejen dostihnout, ale hlavně seskočit z koně tak, aby ho mohli hned zpacifikovat.