A co víc, ministerstvo obrany na něj dokonce podle ministra Alexandra Vondry (ODS) hodlá podat trestní oznámení pro zneužití pravomoci veřejného činitele. Příčinou je především nákup asi osmi a půl tisíce lékárniček určených pro armádu v ceně bezmála devět milionů.
Ministerstvu se zakázka jeví jako předražená, Plášek však trvá na tom, že kvalita a vybavení zdravotnického materiálu této ceně plně odpovídá.
„Nákup proběhl v souladu se zákonem,“ řekl včera Deníku Plášek. Dodal, že výběrové řízení neprobíhalo v rámci bystřické základny, ale sekce vyzbrojování ministerstva obrany, a Bystřice byla jen příjemcem.
Zdánlivě vysoké ceně však podle něj úroveň a hodnota zboží plně odpovídala.
„Kvalita lékarniček je totiž nadstandardní a začíná hned obalem, který může být používán i desítky let. Je zhotoven z pevného plastu, spodní díl je vybaven přihrádkami pro uložení jednotlivých prostředků zdravotnického materiálu. Přes vrchní víko, které je průhledné, je vidět vnitřní obsah, což zrychluje použití lékárničky a zásahu,“ vysvětlil Plášek.
Podle něj u nás v tomto směru funguje unikátní systém v rámci celé Severoatlantické aliance. Léčiva totiž nejsou uchovávána až do ukončení jejich životnosti a pak likvidována jako nepoužitelná, jako je tomu jinde.
Zdravotnický materiál v péči Zdravotnické služby Armády České republiky (AČR) je jistou dobu před expirací vyjmut ze souprav, a prostřednictvím civilní distribuční firmy využit v běžné síti civilních lékáren.
Za zhruba třetinovou cenu jsou pak stejným distributorem nakoupena zpět čerstvá léčiva a uložena.
Tímto způsobem zdravotnická služba AČR ušetřila milionové prostředky. „Lékárnička také obsahuje speciální obvazový prvek emergency bandage FCP – 05, což je speciální, armádou široce používaný obvaz, který zkvalitňuje rychlou pomoc raněnému, především při tepenném krvácení nebo poranění většího rozsahu,“ objasnil Plášek.
Toto vybevní podle něj bylo zvoleno záměrně, protože vojáci cvičí v odlehlých prostorech a jsou vystaveni zvýšenému riziku zranění.
„Další důvod je, že se zvyšuje pravděpodobnost lepšího stupně zásahu i pro civilní obyvatele. Vozidla armády se pohybují také na běžných komunikacích,“ upozornil Plášek.
Zároveň také upřesnil mylnou informaci, které se objevila v médiích. „Nenakoupili jsme jedenáct tisíc těchto lékáren, ale jenom osm a půl tisíce. Při tomto množství nebylo možné získat množstevní slevu.“ zdůraznil odvolaný armádní velitel. Srážku z původní ceny se podle něj daří usmlouvat například obchodním řetězcům, které nakupují miliony kusů.
Plášek se pro Deník vyjádřil se také k výběrovému řízení, které mělo být podle ministerstva zmanipulováno.
„Tendr byl dvoustupňový a poslední výběrové řízení se realizovalo až 3. listopadu. Přihlásila se však jediná firma. Jedná se o společnosti Cheirón, a.s., která byla nucena dodat zboží ve zkráceném termínu, což pro ni znamenalo změnit způsob dopravy na leteckou. Tím se také cena značně navýšila,“ tvrdí Plášek.
Dodal, že na zdraví a záchraně toho nejcennějšího, tedy života lidí, by se podle něj rozhodně nemělo šetřit.
Jak celá kauza dopadne, zatím není jasné, vedení ministerstva však trvá na tom, že bystřická základna nejednala ekonomicky a Plášek je po dobu vyšetřování zproštěn funkce jejího velitele. „Jak to bude probíhat dál nevím, zatím ale nejsem ani obžalován," dodal.