VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chybí mi tu typická jihoafrická kuchyně

ZLÍN - Delia Červinková je původem z Jihoafrické republiky. Už čtyři roky žije ve Zlíně. Usadila se tady zejména kvůli manželovi a dětem. Naše republika je podle ní totiž mnohem bezpečnější než jejich. První rok pobytu ve Zlíně se ale pomalu bála vyjít z bytu, protože uměla česky jen pár slov. Dnes základy našeho jazyka ovládá, nemá proto problém objednat si jídlo v restauraci nebo nakupovat. Den co den však zjišťuje odlišnosti v mateřské a zdejší kultuře, se kterými se musí vypořádat.

17.9.2007
SDÍLEJ:

Delia ČervinkováFoto: DENÍK

Jak se žije Jihoafričance ve Zlíně

Kdyby se neseznámila se svým nynějším manželem Jiřím, ani by nevěděla, kde Česká republika leží. „Z hodin dějepisu ve škole mi v hlavě utkvěl jenom název Československo, který se mi špatně vyslovoval. Proto jsem si jej zapamatovala,“ usmívá se dnešní obyvatelka Zlína. Možná by si v souvislosti s tímto místem tehdy vybavila i souvislosti týkající se druhé světové války. „Kde ji najdu na mapě, jsem ale netušila,“ dodává.

Domlouvali jsme se všelijak

S Jerrym, jak svéhomužeDelia oslovuje, se prvně potkali před devíti lety na břehu Galilejského jezera v Izraeli. „Oba jsme pracovali na tamější pláži v oblasti cestovního ruchu a starali se o ubytování návštěvníků a organizování různých akcí,“ vysvětluje. Jerry uměl anglicky pár slov, takže se dorozumívali, jak to šlo. „Bylo to, jako když se učí malé dítě mluvit,“ popisuje první společnou konverzaci za pomoci ukazování jednotlivých věcí.

Oba chtěli poznat svět a získat zkušenosti, takže spolu několik let cestovali. „Pracovali jsme v různých koutech světa a mezitím pendlovali i mezi Afrikou a Moravou. Potom jsme vyrazili stopem do Španělska,“ popisuje. Jelikož neměli žádné velké úspory, začali pracovat a pomalu si tam budovat kariéru. „Tamní způsob života nám vyhovoval,“ zdůvodňuje. Po dvou letech už s Jerrym provozovali restauraci s rychlým občerstvením.

ak Delia otěhotněla. „Oba jsme usoudili, že by dítě mělo mluvit i česky,“ popisuje osudný zlom ve svém životě, který ji sem zavál. Dnes čtyřletý Dalyn se narodil stejně jako jeho matka v Jižní Africe v Johannesburgu. „V mé rodné zemi je poměrně velká kriminalita a vůbec tam není bezpečno. Přestěhovali jsme se proto raději do Zlína a další rok se vzali,“ přibližuje Delia sňatek, u kterého musel být přítomnýi tlumočník.

Lidé nás vnímají jinak

Dnes už má Dalyn i dvouletého brášku Jadyna. Oba chodí zatím do školky, kde s paní učitelkou komunikují česky. „Jejich hlavní jazyk je ale angličtina, protože tak spolu všichni mluvíme i doma,“ prozrazuje cizinka. Není tedy vůbec neobvyklé, když řeknou na veřejnosti česko-anglickou větu. „Třeba I need to čurat,“ směje se Delia. Kluci se podobají na tatínka, jsou to modroocí blonďáci. Po mamince ale mají spoustu pigmentu, takže se hned opálí. „Okolí je pořád vnímá trochu jinak stejně jako mě,“ říká. Když se někde objeví, vrhá se prý na ni tisíc párů zvědavých očí. „Dřív mi to bylo nepříjemné, ale už jsem si celkem zvykla,“ doplňuje. Když byli kluci menší, nahlíželi jí lidé často do kočárku, jestli jsou snědí jako ona. S rasistickými předsudky se tu však nikdy nesetkala.

Ve Zlíně se často stýká s manželovou rodinou a velkou spoustou kamarádů. Nejvíc jí vadí, že přestože chodí na soukromé kurzy češtiny, je schopna zatím vést jen jednoduchou konverzaci, a proto si s tchyní a tchánem zatím moc nepopovídá. „Strašně mě mrzí, že si nemohu s manželovými rodiči jen tak poklábosit o životě,“ podotýká snacha. Ostatní známé zná pak hlavně přes manžela. „Kamarádím třeba s manželkami zlínských hokejistů. Dobře se znám například s Katkou Čajánkovou a přes ni jsem se seznámila s dalšími,“ říká. Některé mluví anglicky, jiné ne. Pravidelně se schází i se zlínskou komunitou cizinců z celého světa.

Zlín je světovější než dřív

Poprvé se Delia na Moravě ocitla před šesti lety. Vzpomíná, že tehdy měla velký problém si tady s někým popovídat. „Byla jsem ještě svobodná a bez závazků, takže jsem spíš poznala noční život. Lidé kolem mě byli přátelští a chtěli, abych se v cizím prostředí cítila dobře. Ale anglicky z nich nemluvil nikdo,“ popisuje. To se od té doby podle ní hodně zlepšilo, teď už prý jazykové bariéry nejsou takovým problémem. „Situace ale není přesto růžová. Pokrok, co se týče komunikace Čechů v cizím jazyce, by mohl být lepší,“ hodnotí Jihoafričanka. Dodala, že ve městě žije i sem pravidelně přijíždí spousta cizinců. „Kdoje tady delší dobu, zvykne si. Ale například zahraničním studentům, kteří přijedou na výměnný univerzitní pobyt, by větší jazyková vybavenost místních obyvatel jistě usnadnila život,“domníváse.

Sama k zaměstnání češtinu prakticky nepotřebuje. Na krajském úřadě pracuje jako externí asistentka člena Výboru regionů EU Ondřeje Benešíka, se kterým komunikuje anglicky. Připravuje například podklady na odborná jednání nebo výtahy z materiálů v angličtině. „Teď organizuji i Evropský den jazyků, který bude ve Zlíně koncem září,“ objasňuje.

Když se jí samotné někdo zeptá na dětství nebo život v Africe, nostalgicky se zasní. „Ráda na ni vzpomínám a uchovávám v srdci spoustu zážitků. Přece jenom je to má rodná země,“ prozrazuje. Kromě rodičů vzpomíná na svou o dva roky mladší sestru a o sedm let mladšího bratra. „Často si voláme a posíláme e-maily a já se tam jedu vždycky po Vánocích na měsíc až na dva podívat,“ uvádí světoběžnice. V Čechách se jí líbí. Ví ale, že musí přijmout kulturu, která je od té, na niž byla dřív zvyklá, trochu odlišná. „To, co člověk tady pokládá za naprosto běžné, je u nás jiné,“ vysvětluje Delia. Tak například v Jižní Africe je žena na mateřské pouze šest týdnů a vrací se do práce. Najme si pomocníka či pomocnici, většinou tmavé pleti, která se celý den stará o děti, kuchyni i domácnost. „Prostě nemají na výběr. Já tady můžu věnovat dětem daleko víc času,“ raduje se.

Jihoafrický steak tu nekoupím

A co tamější kuchyně? „Typické národní jídlo, jako je tu knedlo-vepřo-zelo, v Jihoafrické republice kvůli množství různých ras a etnických kultur neexistuje,“ sděluje. V Kapském Městě je oblíbené ostré kari a v Johannesburgu například opečené maso ve stylu barbecue. „Utloukla bych se po typickém jihoafrickém steaku, který je běžně k dostání i v řeznictví. Tady si na něm nepochutnám a to mě štve,“ říká. S tím českým se prý vůbec nedá srovnávat, protože je tak třikrát silnější. „Velice chutný je i takzvaný biltong, což je tvrdé syrové usušené maso, které se musí žvýkat,“ vysvětluje. „Ale třeba knedlíky si dám tam i tady,“ dodává.

DELIA ČERVINKOVÁ - má 28 let - narodila se v Johannesburgu - od roku 2003 žije ve Zlíně - pracuje jako asistentka člena Výboru regionů EU na krajském úřadě
17.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Brusič nástrojů a kovů 19 000 Kč

Brusiči nástrojů a kovů CNC operátor seřizovač pro systém Haas, Fanuc nebo Heidenhain. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště Hulín., - Náplň práce: obsluha a seřizování CNC obráběcího centra, průběžné a kontrolní měření výrobků , běžná provozní údržba stroje, - Požadujeme: vyučení ve strojírenském oboru, 1 rok praxi na obsluze CNC obráběcího centra, znalost čtení výkresové dokumetace, znalost práce s měřidly, uživatelská znalost práce na PC, časovou flexibilitu – práce ve vícesměnném provozu, samostatnost, pečlivost, spolehlivost , - Možnost zabezpečení ubytování, nástup možný ihned, - Přihláška do výběrového řízení formou zaslaného životopisu na emailovou adresu: zdenek@kmkonsult.cz nebo kontaktu na tel. +420777776355 p. Večerka. Po obdržení životopisu Vás bude kontaktovat personální oddělení a dohodne s Vámi další postup., - Pracovní místo je zprostředkováváno agenturou práce. Pro výběrové řízení na výše uvedenou pracovní pozici bude KM konsult s.r.o., jakožto správce, zpracovávat Vámi poskytnuté osobní údaje, a to v souladu s obecným nařízením o ochraně osobních údajů (EU) 2016/679. Odpovědí na tento inzerát poskytujete správci souhlas a své osobní údaje za účelem a po dobu realizace výběrového řízení. Souhlas lze vzít kdykoliv zpět.. Pracoviště: Km konsult sr.o. - areál pilana hulín - agentura práce, Nádražní, č.p. 804, 768 24 Hulín. Informace: Zdeněk Večerka, +420 777 776 355.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 13 500 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech šič/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště Kroměříž, - Náplň práce: šití stanů, plachet apod, - Požadujeme: vyučení, praxe v šití na průmyslových šicích strojích, manuální zručnost, v případě menší praxe možnost také práce jako pomocné síly šicí dílny, - HPP na dobu doba určitou s možností prodloužení, nástup dle dohody (ideálně ihned), motivační osobní ohodnocení, pracovní doba 7:00 - 15:30 hod., - Přihláška formou zaslaného životopisu na emailovou adresu: zdenek@kmkonsult.cz nebo kontaktu na tel. +420777776355 p. Večerka. Po obdržení životopisu Vás bude kontaktovat personální oddělení a dohodne s Vámi další postup. , - Pracovní místo je zprostředkováváno agenturou práce. Pro výběrové řízení na výše uvedenou pracovní pozici bude KM konsult s.r.o., jakožto správce, zpracovávat Vámi poskytnuté osobní údaje, a to v souladu s obecným nařízením o ochraně osobních údajů (EU) 2016/679. Odpovědí na tento inzerát poskytujete správci souhlas a své osobní údaje za účelem a po dobu realizace výběrového řízení. Souhlas lze vzít kdykoliv zpět.. Pracoviště: Km konsult s.r.o. - kroměříž 1 - agentura práce, Moravská, č.p. 2715, 767 01 Kroměříž 1. Informace: Zdeněk Večerka, +420 777 776 355.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 15 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVIŠTĚ Holešov - stavby ve Zlísnkém kraji, - vyučení, vhodné i pro absolventy - firma zaučí, ŘP B výhodou, - doba určitá s možností prodloužení, HM + prémie 5.000,-Kč, PD Po-Pá 7:00-16:00 hod., možnost využití firemního automobilu, práce není omezena sezónou, - kontakt osobně nebo telefonicky Po-Pá (7:00 - 16:00 hod.). Pracoviště: Jan sklenář, pracoviště, Tovární, č.p. 1200, 769 01 Holešov. Informace: Jan Sklenář, +420 702 593 156.

Výroba - Výroba Montážní dělník 19 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z ostatních materiálů Pracovník/ce montáže markýz. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: pracoviště v Kroměříži - montáže v rámci ČR, - Náplň práce - montáž markýz, slunečníků, kompletace výrobků u zákazníka, - Požadavky - vyučení v oboru zámečník nebo elektrikář výhodou, orientace ve výrobní dokumentaci (čtení výkresové dokumentace), ŘP sk. B, manuální zručnost, spolehlivost, samostatnost, časová flexibilita, zdravotní stav k výkonu práce, - Nabízíme - stravenky, - Přihláška formou zaslaného životopisu na emailovou adresu: zdenek@kmkonsult.cz nebo kontakt na tel. +420 777 776 355 p. Večerka. Po obdržení životopisu Vás bude kontaktovat personální oddělení a dohodne s Vámi další postup., - Pracovní místo je zprostředkováváno agenturou práce. Pro výběrové řízení na výše uvedenou pracovní pozici bude KM konsult s.r.o., jakožto správce, zpracovávat Vámi poskytnuté osobní údaje, a to v souladu s obecným nařízením o ochraně osobních údajů (EU) 2016/679. Odpovědí na tento inzerát poskytujete správci souhlas a své osobní údaje za účelem a po dobu realizace výběrového řízení. Souhlas lze vzít kdykoliv zpět.. Pracoviště: Km konsult s.r.o.- pracoviště kroměříž, moravská- agentura práce, Moravská, č.p. 2715, 767 01 Kroměříž 1. Informace: Zdeněk Večerka, +420 777 776 355.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Mikroregionem Morkovska na kole. A lidé mohou vyhrát i jedno nové

Ilustrační foto

Opilý mladík hrozil lidem na hřišti v Holešově nožem

Přepisování dějin a honičky na Pardubicku a Porta v novém hávu: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 22. až 23. května 2018.

Oslabená Kroměříž remizovala s Uničovem. I kvůli přísné penaltě

Kroměřížští fotbalisté získali ve středeční dohrávce 16. kola MSFL pouze bod. Hanácká Slavia doma remizovala s Uničovem 1:1 a dál zůstává v tabulce čtvrtá. Obě branky padly v prvním poločase.

Tragédie u Kojetína: dítě na kole zřejmě zachránila sedačka

Policejní komisař zahájil v souvislosti s úterní tragickou nehodou u Kojetína stíhání pro podezření z trestného činu usmrcení z nedbalosti.

Krajské finále McDonald's Cupu vyhráli žáci Základní školy Komenského

Pouze dvě vstřelené branky rozhodly krajské kolo McDonald's Cup ve Zlíně. Díky lepšímu skóre se z vítězství a postupu do celostátního finále radují žáci pořádající Základní školy Komenského II. Tým vedený učitelem a dlouholetým mládežnickým fotbalovým trenérem Jakubem Chvaštěm se na konci května společně s nejlepší družstvy celé republiky představí na stadionu druholigového Ústí nad Labem. Právě na severu Čech se totiž koná Svátek fotbalu. A mladí ševci budou u toho.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT