VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chybí mi tu typická jihoafrická kuchyně

ZLÍN - Delia Červinková je původem z Jihoafrické republiky. Už čtyři roky žije ve Zlíně. Usadila se tady zejména kvůli manželovi a dětem. Naše republika je podle ní totiž mnohem bezpečnější než jejich. První rok pobytu ve Zlíně se ale pomalu bála vyjít z bytu, protože uměla česky jen pár slov. Dnes základy našeho jazyka ovládá, nemá proto problém objednat si jídlo v restauraci nebo nakupovat. Den co den však zjišťuje odlišnosti v mateřské a zdejší kultuře, se kterými se musí vypořádat.

17.9.2007
SDÍLEJ:

Delia ČervinkováFoto: DENÍK

Jak se žije Jihoafričance ve Zlíně

Kdyby se neseznámila se svým nynějším manželem Jiřím, ani by nevěděla, kde Česká republika leží. „Z hodin dějepisu ve škole mi v hlavě utkvěl jenom název Československo, který se mi špatně vyslovoval. Proto jsem si jej zapamatovala,“ usmívá se dnešní obyvatelka Zlína. Možná by si v souvislosti s tímto místem tehdy vybavila i souvislosti týkající se druhé světové války. „Kde ji najdu na mapě, jsem ale netušila,“ dodává.

Domlouvali jsme se všelijak

S Jerrym, jak svéhomužeDelia oslovuje, se prvně potkali před devíti lety na břehu Galilejského jezera v Izraeli. „Oba jsme pracovali na tamější pláži v oblasti cestovního ruchu a starali se o ubytování návštěvníků a organizování různých akcí,“ vysvětluje. Jerry uměl anglicky pár slov, takže se dorozumívali, jak to šlo. „Bylo to, jako když se učí malé dítě mluvit,“ popisuje první společnou konverzaci za pomoci ukazování jednotlivých věcí.

Oba chtěli poznat svět a získat zkušenosti, takže spolu několik let cestovali. „Pracovali jsme v různých koutech světa a mezitím pendlovali i mezi Afrikou a Moravou. Potom jsme vyrazili stopem do Španělska,“ popisuje. Jelikož neměli žádné velké úspory, začali pracovat a pomalu si tam budovat kariéru. „Tamní způsob života nám vyhovoval,“ zdůvodňuje. Po dvou letech už s Jerrym provozovali restauraci s rychlým občerstvením.

ak Delia otěhotněla. „Oba jsme usoudili, že by dítě mělo mluvit i česky,“ popisuje osudný zlom ve svém životě, který ji sem zavál. Dnes čtyřletý Dalyn se narodil stejně jako jeho matka v Jižní Africe v Johannesburgu. „V mé rodné zemi je poměrně velká kriminalita a vůbec tam není bezpečno. Přestěhovali jsme se proto raději do Zlína a další rok se vzali,“ přibližuje Delia sňatek, u kterého musel být přítomnýi tlumočník.

Lidé nás vnímají jinak

Dnes už má Dalyn i dvouletého brášku Jadyna. Oba chodí zatím do školky, kde s paní učitelkou komunikují česky. „Jejich hlavní jazyk je ale angličtina, protože tak spolu všichni mluvíme i doma,“ prozrazuje cizinka. Není tedy vůbec neobvyklé, když řeknou na veřejnosti česko-anglickou větu. „Třeba I need to čurat,“ směje se Delia. Kluci se podobají na tatínka, jsou to modroocí blonďáci. Po mamince ale mají spoustu pigmentu, takže se hned opálí. „Okolí je pořád vnímá trochu jinak stejně jako mě,“ říká. Když se někde objeví, vrhá se prý na ni tisíc párů zvědavých očí. „Dřív mi to bylo nepříjemné, ale už jsem si celkem zvykla,“ doplňuje. Když byli kluci menší, nahlíželi jí lidé často do kočárku, jestli jsou snědí jako ona. S rasistickými předsudky se tu však nikdy nesetkala.

Ve Zlíně se často stýká s manželovou rodinou a velkou spoustou kamarádů. Nejvíc jí vadí, že přestože chodí na soukromé kurzy češtiny, je schopna zatím vést jen jednoduchou konverzaci, a proto si s tchyní a tchánem zatím moc nepopovídá. „Strašně mě mrzí, že si nemohu s manželovými rodiči jen tak poklábosit o životě,“ podotýká snacha. Ostatní známé zná pak hlavně přes manžela. „Kamarádím třeba s manželkami zlínských hokejistů. Dobře se znám například s Katkou Čajánkovou a přes ni jsem se seznámila s dalšími,“ říká. Některé mluví anglicky, jiné ne. Pravidelně se schází i se zlínskou komunitou cizinců z celého světa.

Zlín je světovější než dřív

Poprvé se Delia na Moravě ocitla před šesti lety. Vzpomíná, že tehdy měla velký problém si tady s někým popovídat. „Byla jsem ještě svobodná a bez závazků, takže jsem spíš poznala noční život. Lidé kolem mě byli přátelští a chtěli, abych se v cizím prostředí cítila dobře. Ale anglicky z nich nemluvil nikdo,“ popisuje. To se od té doby podle ní hodně zlepšilo, teď už prý jazykové bariéry nejsou takovým problémem. „Situace ale není přesto růžová. Pokrok, co se týče komunikace Čechů v cizím jazyce, by mohl být lepší,“ hodnotí Jihoafričanka. Dodala, že ve městě žije i sem pravidelně přijíždí spousta cizinců. „Kdoje tady delší dobu, zvykne si. Ale například zahraničním studentům, kteří přijedou na výměnný univerzitní pobyt, by větší jazyková vybavenost místních obyvatel jistě usnadnila život,“domníváse.

Sama k zaměstnání češtinu prakticky nepotřebuje. Na krajském úřadě pracuje jako externí asistentka člena Výboru regionů EU Ondřeje Benešíka, se kterým komunikuje anglicky. Připravuje například podklady na odborná jednání nebo výtahy z materiálů v angličtině. „Teď organizuji i Evropský den jazyků, který bude ve Zlíně koncem září,“ objasňuje.

Když se jí samotné někdo zeptá na dětství nebo život v Africe, nostalgicky se zasní. „Ráda na ni vzpomínám a uchovávám v srdci spoustu zážitků. Přece jenom je to má rodná země,“ prozrazuje. Kromě rodičů vzpomíná na svou o dva roky mladší sestru a o sedm let mladšího bratra. „Často si voláme a posíláme e-maily a já se tam jedu vždycky po Vánocích na měsíc až na dva podívat,“ uvádí světoběžnice. V Čechách se jí líbí. Ví ale, že musí přijmout kulturu, která je od té, na niž byla dřív zvyklá, trochu odlišná. „To, co člověk tady pokládá za naprosto běžné, je u nás jiné,“ vysvětluje Delia. Tak například v Jižní Africe je žena na mateřské pouze šest týdnů a vrací se do práce. Najme si pomocníka či pomocnici, většinou tmavé pleti, která se celý den stará o děti, kuchyni i domácnost. „Prostě nemají na výběr. Já tady můžu věnovat dětem daleko víc času,“ raduje se.

Jihoafrický steak tu nekoupím

A co tamější kuchyně? „Typické národní jídlo, jako je tu knedlo-vepřo-zelo, v Jihoafrické republice kvůli množství různých ras a etnických kultur neexistuje,“ sděluje. V Kapském Městě je oblíbené ostré kari a v Johannesburgu například opečené maso ve stylu barbecue. „Utloukla bych se po typickém jihoafrickém steaku, který je běžně k dostání i v řeznictví. Tady si na něm nepochutnám a to mě štve,“ říká. S tím českým se prý vůbec nedá srovnávat, protože je tak třikrát silnější. „Velice chutný je i takzvaný biltong, což je tvrdé syrové usušené maso, které se musí žvýkat,“ vysvětluje. „Ale třeba knedlíky si dám tam i tady,“ dodává.

DELIA ČERVINKOVÁ - má 28 let - narodila se v Johannesburgu - od roku 2003 žije ve Zlíně - pracuje jako asistentka člena Výboru regionů EU na krajském úřadě
17.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka(21 000 Kč)

Všeobecní administrativní pracovníci administrativní pracovník/ce. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště Kroměříž, - disponentka v dopravě, - SŠ/VŠ vzdělání, znalost práce na PC, aktivní znalost AJ a NJ podmínkou, - PD: Po-Pá 7:30 - 16:00 hod., doba určitá 1 rok s možností prodloužení, , - své písemné nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na e-mail: eimepress@email.cz. Pracoviště: Eim express, s.r.o. - provozovna kroměříž, Kojetínská, č.p. 3881, 767 01 Kroměříž 1. Informace: Daniel Eim, +420 605 815 160.

2444 - Úředníci všeobecné správy vnitřních věcí státu(17 360 Kč)

Úředníci všeobecné správy vnitřních věcí státu referent/ka správy provozu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště Bystřice pod Hostýnem - Informace k VŘ na www.bystriceph.cz, - zajišťování správy, údržby a provozu místních komunikací, účelových komunikací, chodníků, dopravního značení, veřejného osvětlení a budov (včetně vybavení) ve vlastnictví města Bystřice pod Hostýnem, - minimálně SŠ s maturitou technického směru (stavebnictví, dopravní stavitelství apod.), uživatelská znalost práce na PC, ŘP sk. B (aktivní řidič), odolnost a schopnost zvládat psychickou zátěž, - platová třída 9 (dle zák. č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů a nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě), - Přihláška musí obsahovat jméno a příjmení uchazeče, telefonický nebo e-mailový kontakt na uchazeče, datum a místo narození, státní příslušnost, místo trvalého pobytu uchazeče a číslo občanského průkazu (příp. číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana) uchazeče, souhlas se zpracováním osobních údajů ve znění: "V souladu s ust. § 5, odst. 2 zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, souhlasím s tím, aby moje osobní údaje, které tímto poskytuji městu Bystřice pod Hostýnem, byly tímto úřadem zpracovány pouze pro účely výše uvedeného výběrového řízení." a datum a podpis uchazeče. K přihlášce je nutno připojit životopis s údaji o dosavadních zaměstnáních a odborných znalostech a dovednostech, motivační dopis., - Uchazeč doručí písemnou přihlášku v zalepené obálce označené „Výběrové řízení – referent správy provozu“ na podatelně Městského úřadu nebo zašle na adresu: Městský úřad Bystřice pod Hostýnem, Masarykovo nám 137, 768 61 Bystřice pod Hostýnem, případně do datové schránky města se zaručeným elektronickým podpisem, a to nejpozději do 25.2.2018 (včetně).. Pracoviště: Město bystřice pod hostýnem, Masarykovo nám., č.p. 137, 768 61 Bystřice pod Hostýnem 1. Informace: Michaela Studená, +420 573 501 926.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník(11 500 Kč)

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků skladník/ce - manipulant/ka - OZP. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 11500 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště Kotojedy, - pracovní místo vyhrazené zaměstnavatelem pro osoby se zdravotním postižením dle § 80, zákona č. 435/2004 Sb., , - Hledáme: vhodného kandidáta na pozici skladník - manipulant, - Popis práce: příjem/výdej zboží a materiálu dle objednávek (ze skladu, do skladu), práce se čtečkami čárových kódů, kontrola dokumentace k pohybu zboží, vystavování příjemek, výdejek a dodacích listů v účetním programu, - Požadujeme: min. nižší střední odborné vzdělání, znalost práce s PC (MS Office), znalost účetního programu KelExpress výhodou, praxe v oboru skladník-manipulant vítána, řidičské oprávnění skupiny "B" vítáno, flexibilita, spolehlivost, pečlivost, vhodné i pro OZZ/OZP a absolventy bez praxe., - Pracovní úvazek zkrácený: 30 až 35 hodin týdně - dle domluvy, - Benefity: prémiové ohodnocení, stravenky, ošatné, - Kontakt telefonicky Po-Pá (7:00 - 16:00 hod.), příp. své písemné nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na e-mail: personalni@cora-management.cz. Pracoviště: Cora plus s.r.o.- provozovna kotojedy, 767 01 Kroměříž 1. Informace: Zdeňka Jánská, +420 775 737 015.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník(18 000 Kč)

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník, řidič VZV - Loukov. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště Loukov, - Náplň práce: příjem a výdej zboží dle dodacího listu, manipulace se zbožím pomocí VZV, vychystávání zboží zákazníkovi, nakládání zboží na auta, komunikace se zákazníkem, udržování pořádku na skladě , - Požadujeme: vyučení, zdravotní stav odpovídající výkonu práce, loajalitu, optimismus, ochotu učit se novým věcem, znalost střešního materiálu je výhodou , - pokud nevlastníte řidičské oprávnění na VZV, vše zajistíme na naše náklady, stejně tak i opakovaná roční školení , - Nabízíme: práci na HPP, věrnostní odměny, možnost zaměstnaneckých slev, příležitosti k dalšímu rozvoji v rámci obchodu , - své písemné nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na e-mail: nadezda.tomankova@salvatorstrechy.cz. Pracoviště: Salvator střechy s.r.o., 768 75 Loukov. Informace: Naděžda Tománková, +420 573 501 756.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Žena za volantem při průjezdu křižovatkou v Ludslavicích nepřizpůsobila rychlost jízdy a bourala. Vyvázla s lehkým zraněním.

Na křižovatce u Ludslavic řidička nepřizpůsobila rychlost, skončila na střeše

Zlínští hasiči v úterý trénovali na Fryštácké přehradě vyproštění osob, pod nimiž se prolomil  led.
27

Rozhodují vteřiny. Tonoucí musí rychle z vody ven

Sprejerovi z Bystřice pod Hostýnem hrozí až rok ve vězení

Podezřelý z trestného činu poškození cizí věci je podle bystřických policistů z osmnáctiletý mladík.

On-line rozhovor s primářkou hematologie

Proč pořád neumíme na 100% vyléčit leukémii? Jak je těžké získávat dárce? Jaký zájem o práci s krví? Nejen na to se můžete ptát primářky Jany Pelkové z Hematologicko – transfuzního oddělení v Krajské nemocnici T. Bati a ve Vsetínské nemocnici. Otázky můžete pokládat již nyní, Jana Pelková vám bude odpovídat ve středu 21. února od 10 do 11 hodin na našem webu.    

ANKETA: Vyberte nejhezčí fašank ve Zlínském kraji

Fašankové veselí skončilo. Podívejte se na fotografie z fašankových oslav ve Zlínském kraji a hlasujte! Své hlasy posílejte do 28. února do 12 hodin. Podpořte vaše maškary!

NEPŘEHLÉDNĚTE! Prvňáci ze ZŠ Žalkovice v Kroměřížském Deníku

V tištěném středečním vydání Kroměřížského deníku budou fotky usměvavých dětí z prvních tříd ze ZŠ Žalkovice.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT