VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chybí mi tu typická jihoafrická kuchyně

ZLÍN - Delia Červinková je původem z Jihoafrické republiky. Už čtyři roky žije ve Zlíně. Usadila se tady zejména kvůli manželovi a dětem. Naše republika je podle ní totiž mnohem bezpečnější než jejich. První rok pobytu ve Zlíně se ale pomalu bála vyjít z bytu, protože uměla česky jen pár slov. Dnes základy našeho jazyka ovládá, nemá proto problém objednat si jídlo v restauraci nebo nakupovat. Den co den však zjišťuje odlišnosti v mateřské a zdejší kultuře, se kterými se musí vypořádat.

17.9.2007
SDÍLEJ:

Delia ČervinkováFoto: DENÍK

Jak se žije Jihoafričance ve Zlíně

Kdyby se neseznámila se svým nynějším manželem Jiřím, ani by nevěděla, kde Česká republika leží. „Z hodin dějepisu ve škole mi v hlavě utkvěl jenom název Československo, který se mi špatně vyslovoval. Proto jsem si jej zapamatovala,“ usmívá se dnešní obyvatelka Zlína. Možná by si v souvislosti s tímto místem tehdy vybavila i souvislosti týkající se druhé světové války. „Kde ji najdu na mapě, jsem ale netušila,“ dodává.

Domlouvali jsme se všelijak

S Jerrym, jak svéhomužeDelia oslovuje, se prvně potkali před devíti lety na břehu Galilejského jezera v Izraeli. „Oba jsme pracovali na tamější pláži v oblasti cestovního ruchu a starali se o ubytování návštěvníků a organizování různých akcí,“ vysvětluje. Jerry uměl anglicky pár slov, takže se dorozumívali, jak to šlo. „Bylo to, jako když se učí malé dítě mluvit,“ popisuje první společnou konverzaci za pomoci ukazování jednotlivých věcí.

Oba chtěli poznat svět a získat zkušenosti, takže spolu několik let cestovali. „Pracovali jsme v různých koutech světa a mezitím pendlovali i mezi Afrikou a Moravou. Potom jsme vyrazili stopem do Španělska,“ popisuje. Jelikož neměli žádné velké úspory, začali pracovat a pomalu si tam budovat kariéru. „Tamní způsob života nám vyhovoval,“ zdůvodňuje. Po dvou letech už s Jerrym provozovali restauraci s rychlým občerstvením.

ak Delia otěhotněla. „Oba jsme usoudili, že by dítě mělo mluvit i česky,“ popisuje osudný zlom ve svém životě, který ji sem zavál. Dnes čtyřletý Dalyn se narodil stejně jako jeho matka v Jižní Africe v Johannesburgu. „V mé rodné zemi je poměrně velká kriminalita a vůbec tam není bezpečno. Přestěhovali jsme se proto raději do Zlína a další rok se vzali,“ přibližuje Delia sňatek, u kterého musel být přítomnýi tlumočník.

Lidé nás vnímají jinak

Dnes už má Dalyn i dvouletého brášku Jadyna. Oba chodí zatím do školky, kde s paní učitelkou komunikují česky. „Jejich hlavní jazyk je ale angličtina, protože tak spolu všichni mluvíme i doma,“ prozrazuje cizinka. Není tedy vůbec neobvyklé, když řeknou na veřejnosti česko-anglickou větu. „Třeba I need to čurat,“ směje se Delia. Kluci se podobají na tatínka, jsou to modroocí blonďáci. Po mamince ale mají spoustu pigmentu, takže se hned opálí. „Okolí je pořád vnímá trochu jinak stejně jako mě,“ říká. Když se někde objeví, vrhá se prý na ni tisíc párů zvědavých očí. „Dřív mi to bylo nepříjemné, ale už jsem si celkem zvykla,“ doplňuje. Když byli kluci menší, nahlíželi jí lidé často do kočárku, jestli jsou snědí jako ona. S rasistickými předsudky se tu však nikdy nesetkala.

Ve Zlíně se často stýká s manželovou rodinou a velkou spoustou kamarádů. Nejvíc jí vadí, že přestože chodí na soukromé kurzy češtiny, je schopna zatím vést jen jednoduchou konverzaci, a proto si s tchyní a tchánem zatím moc nepopovídá. „Strašně mě mrzí, že si nemohu s manželovými rodiči jen tak poklábosit o životě,“ podotýká snacha. Ostatní známé zná pak hlavně přes manžela. „Kamarádím třeba s manželkami zlínských hokejistů. Dobře se znám například s Katkou Čajánkovou a přes ni jsem se seznámila s dalšími,“ říká. Některé mluví anglicky, jiné ne. Pravidelně se schází i se zlínskou komunitou cizinců z celého světa.

Zlín je světovější než dřív

Poprvé se Delia na Moravě ocitla před šesti lety. Vzpomíná, že tehdy měla velký problém si tady s někým popovídat. „Byla jsem ještě svobodná a bez závazků, takže jsem spíš poznala noční život. Lidé kolem mě byli přátelští a chtěli, abych se v cizím prostředí cítila dobře. Ale anglicky z nich nemluvil nikdo,“ popisuje. To se od té doby podle ní hodně zlepšilo, teď už prý jazykové bariéry nejsou takovým problémem. „Situace ale není přesto růžová. Pokrok, co se týče komunikace Čechů v cizím jazyce, by mohl být lepší,“ hodnotí Jihoafričanka. Dodala, že ve městě žije i sem pravidelně přijíždí spousta cizinců. „Kdoje tady delší dobu, zvykne si. Ale například zahraničním studentům, kteří přijedou na výměnný univerzitní pobyt, by větší jazyková vybavenost místních obyvatel jistě usnadnila život,“domníváse.

Sama k zaměstnání češtinu prakticky nepotřebuje. Na krajském úřadě pracuje jako externí asistentka člena Výboru regionů EU Ondřeje Benešíka, se kterým komunikuje anglicky. Připravuje například podklady na odborná jednání nebo výtahy z materiálů v angličtině. „Teď organizuji i Evropský den jazyků, který bude ve Zlíně koncem září,“ objasňuje.

Když se jí samotné někdo zeptá na dětství nebo život v Africe, nostalgicky se zasní. „Ráda na ni vzpomínám a uchovávám v srdci spoustu zážitků. Přece jenom je to má rodná země,“ prozrazuje. Kromě rodičů vzpomíná na svou o dva roky mladší sestru a o sedm let mladšího bratra. „Často si voláme a posíláme e-maily a já se tam jedu vždycky po Vánocích na měsíc až na dva podívat,“ uvádí světoběžnice. V Čechách se jí líbí. Ví ale, že musí přijmout kulturu, která je od té, na niž byla dřív zvyklá, trochu odlišná. „To, co člověk tady pokládá za naprosto běžné, je u nás jiné,“ vysvětluje Delia. Tak například v Jižní Africe je žena na mateřské pouze šest týdnů a vrací se do práce. Najme si pomocníka či pomocnici, většinou tmavé pleti, která se celý den stará o děti, kuchyni i domácnost. „Prostě nemají na výběr. Já tady můžu věnovat dětem daleko víc času,“ raduje se.

Jihoafrický steak tu nekoupím

A co tamější kuchyně? „Typické národní jídlo, jako je tu knedlo-vepřo-zelo, v Jihoafrické republice kvůli množství různých ras a etnických kultur neexistuje,“ sděluje. V Kapském Městě je oblíbené ostré kari a v Johannesburgu například opečené maso ve stylu barbecue. „Utloukla bych se po typickém jihoafrickém steaku, který je běžně k dostání i v řeznictví. Tady si na něm nepochutnám a to mě štve,“ říká. S tím českým se prý vůbec nedá srovnávat, protože je tak třikrát silnější. „Velice chutný je i takzvaný biltong, což je tvrdé syrové usušené maso, které se musí žvýkat,“ vysvětluje. „Ale třeba knedlíky si dám tam i tady,“ dodává.

DELIA ČERVINKOVÁ - má 28 let - narodila se v Johannesburgu - od roku 2003 žije ve Zlíně - pracuje jako asistentka člena Výboru regionů EU na krajském úřadě
17.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 20 000 Kč

Asistenti vychovatelů Asistent/ka pedagoga. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště Střílky, - asistent pedagoga (vychovatele): vykonává přímou pedagogickou činnost spočívající v pomocných výchovných pracích ve škole, ve školském zařízení pro zájmové vzdělávání, ve školském výchovném a ubytovacím zařízení, ve školském zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy, - min. základním vzděláním a studiem pro asistenty pedagoga, popř. střední vzděláním s výučním listem získaným ukončením vzdělávacího programu středního vzdělávání a studiem pedagogiky, obor vzdělání zaměřené na pedagogiku, praxe výhodou, řidičský průkaz skupiny B, znalost práce na PC - Word, excel, powerpoint, - velké nároky na psychickou odolnost vzhledem k práci s dětmi (věk 15-18 let) s uloženou ochrannou nebo nařízenou ústavní výchovou, - HM od 20.000,- Kč na základě odpracovaných let a praxe + zvláštní příplatek a osobní ohodnocení, Pracovní doba Po- Pá 7.00-15.30 hod. / 12.30 - 21.00 hod. , dle stanovených směn zaměstnavatelem, začátek pracovní doby lze dohodnout (např. dojíždění), pracovní poměr na dobu určitou do 31.8.2019 (možnost prodloužit na neurčitou), - své písemné nabídky se strukturovaným životopisem a souhlasem se zpracováním osobních údajů posílejte na e-mail: malat@vumstrilky.cz. Pracoviště: Výchovný ústav, středisko výchovné péče help, střední škola a školní jídelna, střílky, zámecká 107, Zámecká, č.p. 107, 768 04 Střílky. Informace: Vlastimil Malát, +420 602 796 923.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 23 000 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů Strojník kolového nakladače v kovošrotu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště Kroměříž, - Náplň práce: provoz, obsluha a údržba nakladače v kovoštotu, manipulace s kovovým materiálem, - Požadavky: vyučení, ŘP skupiny C nebo T, strojnický průkaz pro čelní kolový nakladač, samostatnost, zodpovědnost, - Výhodou, ne podmínkou: vyučení v technickém oboru strojní zámečník, - Nabízíme: platové ohodnocení v závislosti na výkonu a přístupu k práci, možnost nástupu ihned, pracovní smlouva na dobu určitou s možností prodloužení, - Přihláška formou zaslaného životopisu na emailovou adresu: zdenek@kmkonsult.cz nebo kontakt na tel. +420777 776 355 p. Večerka 8:00-16:00. Po obdržení životopisu Vás bude kontaktovat personální oddělení., Pracovní místo je zprostředkováváno agenturou práce. Pro výběrové řízení na výše uvedenou pracovní pozici bude KM konsult s.r.o., jakožto správce, zpracovávat Vámi poskytnuté osobní údaje, a to v souladu s obecným nařízením o ochraně osobních údajů (EU) 2016/679. Odpovědí na tento inzerát poskytujete správci souhlas a své osobní údaje za účelem a po dobu realizace výběrového řízení. Souhlas lze vzít kdykoliv zpět.. Pracoviště: Km konsult s.r.o. - kroměříž, sádky - agentura práce, Na Sádkách, č.p. 3475, 767 01 Kroměříž 1. Informace: Zdeněk Večerka, +420 777 776 355.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sanitář, sanitářka, zdravotnický 14 400 Kč

Sanitáři Sanitář/sanitářka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVIŠTĚ Kroměříž, - pomocná činnost v rámci poskytování zdravotních služeb pod odborným dohledem nebo přímým vedením zdravotnického pracovníka způsobilého k výkonu povolání bez odborného dohledu, - vzdělání není rozhodující, kurz sanitáře/ky podmínkou, odpovědnost, samostatnost, empatie, zdravotní způsobilost, trestní bezúhonnost, - nástup dle dohody, základní mzda 14 400,- Kč; osobní ohodnocení, výkonnostní odměny, příplatky a benefity dle KS, 5 týdnů dovolené, závodní stravování, - kontakt osobně na osobním oddělení nebo kontakt telefonický (8 - 13 hod.), příp. své písemné nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na e-mail: kariera@nem-km.cz. Pracoviště: Kroměřížská nemocnice a.s., Havlíčkova, č.p. 660, 767 01 Kroměříž 1. Informace: Marie Christovová, +420 573 322 216.

Výroba - Výroba Brusič nástrojů a kovů 20 000 Kč

Brusiči nástrojů a kovů brusič/ka odlitků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: PRACOVIŠTĚ Kroměříž, - vzdělání není rozhodující, praxe v oboru výhodou, - doba určitá 6 měsíců s možností prodloužení, nástup možný ihned, - kontakt osobní nebo telefonický Po, Stř, Čt, Pá (8:00-12:00 hod., pan Kovář). Pracoviště: Alfred engelmann cz, spol. s r.o. - kroměříž, Kaplanova, č.p. 3000, 767 01 Kroměříž 1. Informace: Martin Kovář, +420 608 460 575.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Slovácka /v bílých dresech). Ilustrační foto.

Los MOL Cupu: Zlín se představí v Kroměříži, Slovácko jede do Tasovic

Nadané žáky i jejich učitelé bude mentorovat devět uznávaných umělců jeden z nich bude i Ivo Kahánek.
2

Nadaní žáci míří do Kroměříže, uskuteční se zde první MenART

Poprvé si fotbalisté z Lutopecen zakopou na novém trávníku

Žehnat novému hřišti a jeho zázemí se chystají tuto sobotu v Lutopecnách. Dokončen byl dlouhodobý projekt přebudování místního sportovního areálu, který byl rozdělen do několika etap.

Záchrana zpod kyvadla a 160 netopýrů v ložnici: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 16. srpna 2018.

Lupič Neradílek, který se podílel na přepadení banky, půjde znovu před soud

Loupežemi jednačtyřicetiletého lupiče Jana Neradílka, který se podílel na přepadení banky v Chropyni v říjnu roku 2013 a přepadení směnárnice v Měrovicích nad Hanou v únoru 2014, se bude muset znovu zabývat krajský soud ve Zlíně a to na základě rozhodnutí Ústavního soudu ze 7. srpna letošního roku.

Na festivalu si dopřáli nějaké to pivo a pak usedli za volant

Slavností piva v Rekreačním areálu Kamínka, které se uskutečnily minulý týden od čtvrtka do neděle, se účastnilo na sedm tisíc milovníků zlatavého moku a fanoušků rockových i popových kapel. Na bezpečnost, především pak v silničním provozu, tu také dohlížely policejní hlídky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT