Součástí dvoudenní westernové soutěže byl i Westernový den. „Je to už patnáctý ročník, při kterém se jezdci kvalifikují do celorepublikového kola. Letos se jich přihlásilo šedesát,“ uvedla organizátorka Michaela Brzobohatá.

Za nejtěžší disciplínu považuje barely. „Jsou to tři sudy postavené do trojúhelníku a jezdci mezi nimi musejí s koněm projíždět cvalem. Tohoto závodu se jich moc nezúčastňuje, protože je to takzvaně o nohy. Když jezdec o barel zavadí, docela to bolí,“ vysvětlila organizátorka.

Uspořádání tak velké akce provázejí občas i organizační problémy. „Nejtěžší bylo už jen rozeslat přihlášky. Některé třeba nedojdou, občas se dohledává zaplacení, spousta věcí se řeší pak až přímo na místě, někteří jezdci se odhlašují z disciplín. Většinou jsou to administrativní záležitosti,“ vyjmenovala Brzobohatá.

Nelehkého závodu se zúčastnila i Veronika Živnová. „Pojedu Superhorse a Western Riding, což je dost náročné. Tyto disciplíny v sobě obsahují Trail, prvky Pleasure i malý skok ve cvalu a přeskoky mezi kužely,“ nastínila jezdkyně soutěžící za ranč Barevný sen.

Než si se svým koněm troufla soutěžit v tak náročném závodu, musela s ním absolvovat náročný trénink. „Superhorse může jet jen kůň velice všestranný a vyzrálý, takže to s ním musím zkoušet i několik let. Pojedu s dvanáctiletým koněm, ale běžně se závod jezdí s šestiletým nebo se sedmiletým koníkem,“ poznamenala Živnová.

Užít si zajímavou podívanou přišly i děti. „Moc se mi tu líbí. Přijela jsem s mamkou a s kamarádkou. Jezdím taky na koni a někdy bych taky chtěla takové závody vyzkoušet,“ podotkla Vanda Jugasová z Vršavy. (