„Letošní rok je ve znamení inovací, smysl projektu se nemění, ale snažíme se zájemcům o zápis do registru dárců proces ještě více zpříjemnit a zjednodušit. Představili jsme modernizaci vizuálního stylu a zápisy proběhnou v novém designovém prostředí KOMA City modulu, který nabízí vyšší komfort. Novinkou je pro nás i lokace na Výstavišti v Kroměříži, které nabízí ideální podmínky,“ uvedla manažerka projektu Sára Skubeňová.

Úspěšná Muzejní noc, tentokrát se vší parádou.
V Kroměříži se i letos uskuteční Muzejní noc. Slibuje nevšední zážitky

Neměnnou stálicí zůstává přítomnost „Madam kostní dřeň“ Zdeny Wasserbauerové, která stála u samotného zrodu projektu. Náboru do registru dárců se věnuje 27 let a na kontě má přes 32 tisíc registrovaných dobrovolníků ochotných přispět k záchraně života pacientů s leukemií.

„Moc bych si přála, jako vždy, aby přišlo co nejvíc lidí. Zapisujeme mladé a zdravé lidi ve věku 18 – 35 let. Všechno jim vysvětlíme a rozhodnutí je jen a jen na nich. Ale co může být víc, než nabídnout někomu naději na život,“ řekla Zdena Wasserbauerová z Otrokovic.

Registrace budou probíhat v rámci gastrofestivalu Chutě Zlínského kraje po celou dobu jeho trvání, tedy v pátek od 10 do 21 hodin a v sobotu od 10 do 18 hodin.

„Pro registraci jsou potřeba dva úkony. Stěr slin z úst a vyplnění formuláře. Proces zabere asi pět minut. A jako odměnu pro příchozí máme připravený dárkový vitaminový balíček od společnosti Vitar, osvěžující Vincentku a zmrzlinu Algida,“ prozradila Sára Skubeňová.

Hanácký den v Kroměříži, sobota 13. května 2023.
Hanácký den v Kroměříži nabídne tradiční přehlídku folkloru a tradic

Projekt Jedu na dřeň za dobu své existence zaznamenal už celou řadu případů, kdy se z registrovaných dobrovolníků stali dárci kostní dřeně, kteří přispěli k záchraně lidského života.

„Zapsal jsem se na Barum Czech Rally Zlín při prvním ročníku Jedu na dřeň. A po několika letech přišla možnost, stát se dárcem. Neváhal jsem. A pak se udála krásná věc, kdy jsem se setkal s příjemcem mé kostní dřeně, tehdy pacientem, ale dnes už kamarádem Kájou. Ten pocit, že někomu pomůžete k úplnému vyléčení a návratu do života je nepopsatelně skvělý,“ popsal svůj příběh muzikant Martin Šidlík.

Nyní se už více než rok hledá vhodný dárce pro sedmiletého Matěje ze Zlína. „Tak možná právě v Kroměříži najdeme další naději na život,“ uzavřela Skuběnová.

VIDEO: Kampaň Jedu na dřeň na Barum Czech Rally 2022:

Zdroj: Youtube