Tehdy brali ve škole už jen dva, zbytek byl obsazený, tak nakonec vystudoval pražskou střední školu zaměřenou na focení, kterému nakonec naplno propadl.

„V hlavě mi utkvěl snímek, který uspěl i na výstavě v Praze. Byli na něm vyobrazeni dva do sebe zavěšení milenci a do toho západ slunce. Bylo to takové trošku pohádkové, ale hodně se fotka líbila," vzpomíná pro Deník kroměřížský fotograf.

Za snímek, který pořídil nedaleko obce Rataje, tehdy získal dokonce čestné uznání. „Ti dva milenci samozřejmě ani neměli tušení, že je fotím. Samo se to nabízelo, byla to krásná momentka, obloha byla moc pěkná," usmívá se Miloslav Mucha.

Při své práci narazil i na řadu úsměvných situací, nejlepší práce je však podle něj s dětmi. Je s nimi totiž sranda, alespoň s malými zlobivci, kteří vymýšlejí různé zapeklitosti.

„Jednou mě zaskočila také jedna slečna, která projevila přání, abych ji vyfotil nahou. Já jsem se tak strašně lekl, že se mi až třásly ruce. Ale vyfotil jsem ji," vzpomíná.

Ze všeho nejvíce jej na focení baví celá řada aspektů: od kompozice přes barvu až po stylizaci. A zatímco dříve se fotilo na film, dnešní digitální foťáky jsou ve smyslu focení už někde jinde, říká. Lidé dělají snímek za snímkem, prakticky bez rozmyslu.

„Když se však ještě fotilo na film, tak se muselo šetřit materiálem. Snímek musel být promyšlený, abyste neplácali fotky jen tak do větru. Už jsem třeba někdy cítil, že to bude dobrý, to je ten správný záběr, ale nakonec nebyl, tak jsem jej nepořídil," přiznává Miloslav Mucha.

Dodnes je mu prý film milejší, rád by i nadále zůstal u klasiky, ale digitální foťáky jsou zase pohodlnější a výsledek nebývá špatný.

Nyní už se fotografování tak často nevěnuje, přesto rád vzpomíná na období, kdy zažíval úspěchy. Měl už několik výstav, jeho tvorbu mohli vidět lidé za socialismu například v Budapešti, Bukurešti, Varšavě i v Praze. Přivezl si i několik medailí.

„Úžasnou inspirací je mi život, ale musíte ji zachytit, uchopit ji. To je ten důležitý okamžik," dodává Mucha. 

Miloslav Mucha, fotograf z Kroměříže

  • Věk: 72
  • O mojí činnosti: Život kolem nabízí úžasnou inspiraci, ale musíte ji zachytit
  • Oblíbený citát/ životní motto: Člověk chce uspět, ale musí nejprve uspět sám se sebou
  • Záliby a koníčky: Hlavně tenis. Dříve byl mojí velkou zálibou motokros, jezdil jsem i krajský přebor
  • Můj sen: Být neustále zdravý a čilý