„Vůbec poprvé jsme akci uspořádali v roce 2017 a to ještě na našem starém baru. Udělali jsme ji tenkrát spíše jen z recese,“ usmívá se organizátor Karel Souček z Klub Café Baru v Hulíně.

„V následujícím roce jsme Den rumu uspořádali na náměstí i pro veřejnost a byl o ní poměrně velký zájem. Postupně pak v dalších letech celá akce rostla a jakmile k nám začali jezdit i ambasadoři jednotlivých rumových značek, tak význam celé akce sílil,“ dodává Souček.

Stejně tak rostl i počet návštěvníků a právě zmíněných ambasadorů. Zatímco v roce 2019 se Dne rumu zúčastnil jen jeden, letos jich bude o zhruba deset více. Rapidně se za tu dobu také zvýšil počet rumů, které mohou lidé ochutnat. Zatímco na začátku čítala nabídka jen pár lahví, letos jich bude přes dvě stě. A chybět nebudou ani koktejl bary, pivní bar či oblíbený gril bar, živá muzika nebo přednáška.

Mezinárodní den rumu 2022 oslavili v Hulíně ve velkém stylu
OBRAZEM: Desítky lahví k degustaci. V Hulíně oslavili den rumu

„Bude to v tomto ohledu podobné jako loni. Každopádně je to obrovský rozdíl v porovnání s několika roky dozadu. Byli jsme tehdy ohromně rádi, když přijel jeden nebo dva ambasadoři. Dnes je situace odlišná. Ambasadoři jsou častokrát rádi, že je oslovíme, aby přijeli. Podle některých je tohle druhá největší rumová akce v republice,“ říká organizátor.

Letošní ročník se uskuteční v Městském kulturním centru v Hulíně v sobotu 12. srpna. A i když nabídka rumů bude podobná jako loni, představí se také řada novinek.

„Aktuálně řešíme nějaké nové druhy. Každý z ambasadorů doveze něco zcela nového nebo limitovaného. Lidé tak budou moci ochutnat i jiné rumy, než loni,“ prozrazuje Karel Souček.

Ať už je člověk opravdový rumový znalec, či jen milovník dobrého pití, najde si v nepřeberné nabídce to své.

„Budeme mít opět spoustu rumů jak pro běžné „rumaře“, tak i nějaké specialitky pro největší nadšence. Zároveň je pro návštěvníky velké plus, že si mohou povykládat s ambasadory, kteří dlouhodobě zastupují rumové značky a mají v tomto ohledu velký přehled,“ vysvětluje Souček.

Přednáška s ambasadorem

Karel SoučekKarel SoučekZdroj: Klub café bar HulínKromě pití nabídne akce také přednášku s ambasadorem a majitelem jedené ze značek rumu. Pro milovníky doutníků je pak v plánu také společné posezení s ambasadorem v doutníkové zóně. Kdo pak bude chtít vyzkoušet něco zcela odlišného, může si objednat koktejl od jednoho ze tří barmanů, kteří míchali koktejly po celém světě.

„Celé je to takový zábavný festival. Vystoupí Dale B Williams, který hraje pohodovou muziku, budou připraveny hamburgery a další street food jídla a spousta dalšího,“ vyjmenovává Karel Souček.

Stávající sídlo městské policie v Kroměříži projde rekonstrukcí.
Městská policie v Kroměříži se přestěhuje. Její stávají sídlo čeká oprava

Vstupenky na letošní Den rumu už jsou v prodeji. Vzhledem k omezené kapacitě 400 míst, doporučuje Souček zakoupit lístky online v předprodeji.

„Společně se vstupenkou si pak mohou lidé předkoupit také hamburger za zvýhodněnou cenu. V minulosti se stalo, že se brzy vyprodávaly. Takhle mají návštěvníci jistotu a ještě k němu dostanou colu zdarma,“ dodává organizátor.

Den rumu 2023

Kdy: sobota 12. srpna od 16 hodin
Kde: Městské kulturní centrum, Třebízského 194, Hulín
Za kolik: 150 korun v předprodeji (lze zakoupit na webových stránkách Klub Café Baru), na místě 180 korun