Pyšnou majitelkou fenky je Dagmar Weissová, které současně patří i chovatelská stanice Colorado Beetle v Hrachovci u Valašského Meziříčí.

„Záchranářské činnosti se věnuji deset let. Vlastně od počátků Záchranné brigády kynologů Zlínského kraje, kterou jsme zakládali v roce 2000,“ vzpomněla Weissová.

Jen několik let poté prý začala cvičit s Chantal. „Cvičíme spolu od jejího narození, takže sedm let. Trénovala jsem i s německým ovčákem nebo hovawartem, ale flat coated je z nich nejlepší. K téhle práci se hodí nejvíc, protože miluje lidi, děti a je člověku hodně oddaný,“ vysvětlila chovatelka.

I když by se prý mohlo zdát, že typ psa, jako je Chantal, žije striktně venku ve své boudě, opak je pravdou.

„Je to domácí pes, máme ji v teple,“ poznamenala s úsměvem Weissová.

Vysvětlila, že pro psa, který vykonává záchranářský výcvik, je velmi důležitá socializace a kontakt s člověkem.

A s výcvikem se prý nemá nijak otálet. Nejlepší je začít právě hned od narození. „Pes si na cvičení navykne a socializuje se,“ podotkla Weissová s tím, že jak pejsek roste, rostou i výcvikové nároky na něj.

Konkrétně Chantal nebrání v tom, aby pokračovala ve výcviku a skládala záchranářské zkoušky, ani fakt, že měla už dvakrát štěňata.

„Máme složených sedm zkoušek – třeba na práci v sutinách, ve vodě nebo na plošné vyhledávání. Taková zkouška není pro psa nijak jednoduchá. Obnáší třeba už zmíněné vyhledávání osob a samozřejmě jistou dávku poslušnosti,“ dodala Weissová.

Podle jejích slov je pes schopný provádět záchranářské práce přibližně do osmi až deseti let.

Lucie Ságnerová