„Zatímco vloni na záchytce nocovalo od ledna do března padesát šest lidí, letos jich tam za stejnou dobu bylo umístěno devadesát sedm,“ upozornila mluvčí kroměřížské nemocnice Veronika Klímová.

Největší rozdíl přitom podle jejích slov nastal v únoru. „Měli jsme tu osmatřicet lidí, loni za stejný měsíc jen jedenáct,“ zdůraznila mluvčí.

Proč letos končí na záchytce více lidí, si v nemocnici odhadovat netroufají, možné vysvětlení ale nabízí ředitel kroměřížských strážníků Miloslav Skřebský: i on letošní nárůst zachycených opilců potvrzuje.

„Počet takových lidí je opravdu stále vyšší. Částečně to může být způsobeno i ekonomickou krizí, mnozí lidé svou situaci řeší alkoholem,“ míní Skřebský.

Na protialkoholní stanici hlídky ale neodvezou jen toho, kdo tropí hluk či jiné protiprávní jednání.

„Skončit v rukou tamních zdravotníků může také ten, kdo ohrožuje sebe nebo ostatní, případně si někde způsobil zranění,“ poznamenal Skřebský.

Rovněž podle odborníků z oboru psychologie může být finanční situace jedním z důvodů, proč lidé hledají únik z reality právě v alkoholu.

„Mají strach o místo, nebo už třeba o práci přišli, tak to řeší popíjením. Pravdou ale je, že v naší společnosti je k tomu obrovská tolerance. Vždyť o každé oslavě platí, že na ní musí být alkohol,“ konstatoval třeba kroměřížský psycholog Pavel Motyčka.

Nárůst klientů na protialkoholní stanici hodnotí kriticky také další lidé.

„Řekl bych, že hlavně mladí pijí více, než pili kdysi. Samozřejmě se mi to nelíbí,“ zhodnotil například Vladimír Rozehnal z Kroměříže.

Dodal, že proti srsti je mu ale i nezvykle vysoká suma za pobyt na záchytce. „Cena je to hrozná, v žádném případě ji neschvaluji,“ uzavřel Kroměřížan.