Ve většině z nich totiž už nyní plánují zdražování na blížící se sezonu. Například v kroměřížském Arcibiskupském zámku si návštěvníci připlatí v řádu desetikorun na jednotlivých trasách i u samostatných vstupenek.

„Jelikož jsme státní organizací, je nasnadě, že i na nás se šetří. Jsme proto nuceni si na sebe více vydělávat, tudíž peníze, které získáme ze vstupného, budou pro nás významným příjmem. Ten můžeme uplatnit například při opravách či rozvoji památek,“ vysvětlil kastelán zámku Martin Krčma.

Navýšení vstupného do historického objektu se ale snaží vykompenzovat řadou novinek, návštěvníky tak například může potěšit sloučení několika tras do jedné vstupenky za zvýhodněnou cenu.

„Třeba v trase za uměním bude možné navštívit Galerii Orlovna, která sídlí v sousedství Biskupské mincovny a nabízí sérii výstav současného umění,“ přiblížil kastelán.

Výhodná se pak oproti loňsku stane návštěva Arcibiskupského zámku pro rodiny.

„Na všech sloučených trasách pro ně nabízíme vstupné, kdy například při návštěvě Historických sálů, věže a květné zahrady zaplatí čtyřčlenná rodina se vstupenkou UNESCO o sto dvacet korun méně,“ upozornil Krčma.

Zdražování chystají také v Muzeu Kroměřížska, lidé si tam připlatí deset korun. „Vstupného do celého objektu bude činit šedesát korun,“ podotkla asistentka ředitele Eva Kolaříková.

Po dobu turistické sezony chystá Muzeum Kroměřížska pro turisty jedno mimořádné lákadlo, výstavu Salvádor Dalí: Božský komediant.

„Prohlídka této expozice bude ale mnohem dražší než bývá zvykem, bude stát devadesát korun,“ vyčíslila Kolaříková.

Kdo si naopak naplánuje cestu do bystřického zámku, může být spokojen. Tam se totiž žádné zdražení nechystá: kvůli rekonstrukci.

„Turisté si objekt ale mohou prohlédnout i teď. Je veřejnosti přístupný celoročně. V rámci turistické trasy se podívají do míst, kde jinde nemohou. Například do sklepa či k hodinovým strojkům,“ láká mluvčí bystřického městského úřadu Barbora Janečková. Cena vstupného do zámku se podle ní pohybuje od pěti do dvaceti korun.