K politice ji vedli rodiče: oba dva jsou také stále členy KSČM. Po studiu na Ekonomické fakultě Báňské univerzity v Ostravě učila na základní škole v Morkovicích, pak rok na střední policejní škole v Holešově.

Následně se chtěla vrátit do svého oboru a začala pracovat jako účetní a předsedkyně finančního výboru na obecním úřadě v Morkovicích. V roce 2006 se stala členkou zastupitelstva.

„Můj denní režim před volbami je velmi hektický. Výhoda je ale v tom, že mám pružné zaměstnání, a tak se mi snad daří skloubit práci, rodinu i předvolební kampaň," míní.

Druhé místo na kandidátce ji zavazuje k účasti na mnoha setkáních, volební přípravné práce se pak nejčastěji odehrávají na okresním výboru strany v Kroměříži.

„Začali jsme kontaktní kampaň, takže jezdíme po celém okrese a setkáváme se s občany. Největším oříškem je asi najít si cestu k mladým lidem," připouští kandidátka.

Podle ní se totiž o politiku moc nezajímají. Na předvolebních akcích se s ní do řeči nejčastěji dávají pětatřicátníci a starší. Obává se také, že mladých lidí k volbám mnoho nepřijde: chtějí si prý zatím jen užívat a moc se nezajímají o to, jak se u nás bude žít.

Lépe získat mladé prý umí její pětadvacetiletý kolega Michal Kostka. „Ten s nimi zajde do hospody nebo na diskotéku a je to hned o něčem jiném, než když přijdu já v kostýmku," směje se ekonomka.

Jestli ve volbách uspěje ona sama, prý zatím netuší a nedokáže si moc představit život v Praze. Stěhovat by se hned nechtěla, je totiž lokální patriot, spíš by to tedy asi řešila dojížděním.

„Chtěla bych pracovat hlavně na snížení nezaměstnanosti v regionu a také na změně školského systému," říká ekonomka. Podle ní totiž současný systém upozaďuje učňovské vzdělání a tím vzniká velký nesoulad na trhu práce. Sama o sobě říká, že je optimistická realistka, a tak razí heslo, že nic není nemožné.

„Je to optimistické a asi i trochu přemrštěné, ale vždycky si říkám, že když člověk chce, pracuje, má kolem sebe lidi, kteří sdílí jeho názor, tak společným úsilím to vše jde udělat," uzavírá Marie Pěnčíková.