Získání statutu předchází splnění náročných podmínek. Nemocnice musí mít například statut traumacentra a komplexního onkologického centra, vyčleněná lůžka, přístrojové vybavení, nepřetržitě dostupnou ortopedii, chirurgii nebo specialistu spondylochirurga na plný úvazek.

Operací bylo méně kvůli pandemii covidu

To vše zlínská krajská nemocnice splnila. Problémem však byl počet operací provedených v letech 2020 až 2021, tedy v době covidu. Ministerstvo jich požadovalo minimálně 500 a ve Zlíně operovali „pouze“ 496, respektive 401 pacientů.

Nově bude dětská pohotovost ve Zlíně vedle porodnice (budova 31)
Dětská pohotovost ve Zlíně se stěhuje. Nově také skončí nepřetržitý provoz

„Podle vyrozumění byl důvodem nízký počet prováděných operací. Vzhledem k tomu, že byly hodnoceny výkony v letech 2020 a 2021, kdy byla plánovaná operativa značně omezena covidem, se nemocnice proti rozhodnutí odvolala,“ potvrdil hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi v únoru poslal osobní dopis s žádostí o přehodnocení rozhodnutí. „Nyní řešíme jeho osobní návštěvu Zlínského kraje, která by se měla uskutečnit v polovině června,“ prozradil Holiš.

Lékař. Ilustrační foto.
Nemocnice v kraji lákají nové lékaře na bonusy. Nabízí až půl milionu korun

Proč je statut specializované péče tak důležitý? Jde o prestiž, vyšší zájem odborníků, ekonomický přínos a kvalitnější péči pro pacienty. Baťova nemocnice může i bez statutu provádět operace páteře, s ním by to ale měla mnohem jednodušší. Statut je udělován na pět let.

Ministerstvo zatím schválilo deset center – čtyři v Praze a po jednom v Brně, Olomouci, Ostravě, Liberci, Plzni a Hradci Králové. Osm z nich je fakultních, jedno přímo řízené ministerstvem a jedno je krajské.

Další dva obory na rozhodnutí čekají

O statut centra vysoce specializované péče si krajská nemocnice požádala také v oborech digestivní endoskopie (léčba trávícího traktu) a pneumoonkochirurgické péče (léčba zhoubných nádorů plic). U obou čeká na rozhodnutí.

V prvním případě by měla Baťovka stanovené podmínky splnit. V druhém případě je podle ředitele KNTB Jana Hrdého nemocnice schopna prokázat se dostatečnými počty výkonů a výbornými medicínskými výsledky.

Vizualizace modernizace Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Na konci roku 2024 by mohla začíst výstavba nové porodnice.
Modernizace KNTB? Srdcem nemocnice má být pětipatrový polyblok urgentu

„Podmínky pro zařazení mezi centra vysoce specializované péče nejsou dobře nastavené. Vylučují pracoviště včetně naší nemocnice, která se dlouhodobě věnují hrudní chirurgii, mají atestované hrudní chirurgy a každoročně provádějí více než sto operací za rok. Tedy počet, který je obecně považován za nutný pro udržení erudice a kvality,“ míní ředitel Jan Hrdý.