Křeslo si vybojoval před čtyřmi lety v komunálních volbách a udrží si jej minimálně do roku 2022. Krýt záda mu budou čtyři místostarostové. Každý z jedné koaliční strany. Nejužší vedení pak doplní další čtyři radní.

OSTŘÍLENÍ I NEZKUŠENÍ MÍSTOSTAROSTOVÉ

Koaliční smlouva mezi pěti politickými subjekty vznikla teprve v neděli 28. října a dohromady složí v 27 členném zastupitelstvu 16 hlasů. Jedná se o nadpoloviční většinu, která zajišťuje poměrně silný mandát.

„Jsem přesvědčen, že koalice je silná, plná osobností s rozmanitými znalostmi a zkušenostmi, které jsou odhodlané je využít ve prospěch obyvatel města,“ podpořil svými slovy uskupení starosta Jaroslav Němec.

Mezi zkušené osobnosti patří zajisté například zvolená místostarostka Daniela Hebnarová (ODS), která už sama jednou stanula v čele města, a sice před Němcem v letech 2010 – 2014. Stejně tak je tomu i v případě Karla Holíka (ČSSD), který se z funkce řadového radního posunul do role místostarosty.

Zcela novou tváří, která je pro současné zastupitelstvo zatím velkou neznámou, je Vratislav Krejčíř – místostarosta za Piráty. Jeho strana se dostala do zastupitelstva letos poprvé.MOTYČKA A KREML CHTĚLI POST STAROSTY

Starosta Jaroslav Němec (NEZÁVISLÍ), který ve volbách získal suverénně nejvíc preferenčních hlasů (3308) byl nakonec zvolen do funkce 17 hlasy zastupitelů. Po ustavujícím zasedání se nechal slyšet, že má z jednání dobrý pocit a zopakoval, že programová shoda je velká. Programové prohlášení zatím koalice nepředložila. „Naší snahou je mimo jiné posílit komunikaci, a to uvnitř úřadu i směrem k veřejnosti,“ dodal Němec.

Starosta také veřejně uvedl, že Pavel Motyčka (KDU-ČSL) a Richard Kreml (ZDRAVÉ KROMĚŘÍŽSKO) se chtěli sami stát starosty a proto nebylo možné s nimi o koalici jednat. Proto s nimi tedy ukončili jednání.

„V době, kdy jednání byla v patové situaci jsem připustil, že než jít do předčasných voleb, dokázal bych si představit sestavení koalice pod mým vedením. Ale jsem lékař a mám i soukromou praxi. Bylo by organizačně velmi náročné, na čtyři roky opustit zaměstnání. Podle toho si každý může udělat vlastní obrázek o mých osobních ambicích stát se starostou,“ vyjádřil se ke slovům Němce Richard Kreml.

Podobně se vyjádřil i Pavel Motyčka. „Žádné osobní ambice jsem neměl. Pokud tam někdy zaznělo moje jméno, tak jen od jiných politických subjektů,“ pozastavoval se nad výrokem Němce Pavel Motyčka.

Z toho důvodu se KDU-ČSL a Richard Kreml (lídr ZDRAVÉHO KROMĚŘÍŽSKA) dostali do opozice. V ní stanou po boku ANO 2011 a KSČM. Lidovci a ANO 2011 se do opozice dostávají po čtyřech letech vládnutí.

Starosta: Jaroslav Němec (NEZÁVISLÍ)
místostarostka: Daniela Hebnarová (ODS)
místostarosta: Vít Peštuka ( Koaliční zastupitelé zvolení za ZDRAVÉ KROMĚŘÍŽSKO)
místostarosta: Vratislav Krejčíř (Piráti)
místostarosta: Karel Holík (ČSSD)
Další členové rady:
Jana Janoušková (NEZÁVISLÍ)
Tomáš Třasoň (NEZÁVISLÍ)
Lumír Francek (ODS)
Yvonna Smělíková (Koaliční zastupitelé zvolení za ZDRAVÉ KROMĚŘÍŽSKO)

Předseda finančního výboru:
Tomáš Třasoň (NEZÁVISLÍ)

Předseda kontrolního výboru:
Tomáš Opatrný (ANO 2011)

Koalice:
NEZÁVISLÍ (6 mandátů)
Koaliční zastupitelé zvolení za ZDRAVÉ KROMĚŘÍŽSKO (3 mandáty)
ODS (3 mandáty)
Piráti (2 mandáty)
ČSSD (2 mandáty)

Opozice:
ANO 2011 (5 mandátů)
KDU-ČSL (3 mandáty)
KSČM (2 mandáty)
Richard Kreml - ZDRAVÉ KROMĚŘÍŽSKO (1 mandát)

Koalice: 16 mandátů
Opozice: 11 mandátů