Například v Žalkovicích spojili úklid obce s environmentální výchovou. „U nás jej dělají převážně děti pod záštitou Sokola a za spolupráce obce, materiálně ho zajišťujeme my. Děti především vysbírají odpadky v okolí obce, čehož si velmi vážíme. Ony si pak také uvědomují, že pořádek je nutné udržovat nejen u nich doma, ale také v přírodě kolem nás,“ míní tamní starosta Radomír Pala.

Ne všechny fáze úklidu ovšem samozřejmě leží na dětech. „Tento rok jsme třeba chodníky ani nesypali, o zbytky posypu na silnicích se ale případně postarají pracovníci správy a údržby silnic,“ doplnil starosta.

Tímto způsobem vyjdou úklidové práce po zimě obec asi na dvacet tisíc korun.

Obdobné, možná dokonce ještě nižší náklady zaznamenali letos také v Kurovicích, kde se s příchodem jara zaměřují především na úpravu obecní zeleně a zbytky posypového materiálu na silnicích.

„Každoročně tu pracovníci obce vše uklidí, pozametají a očistí krajnice, pak už následuje jen úprava zeleně,“ vyjmenovala tamní starostka Lenka Koutná.

Příslušné pracovníky platí obec celoročně, úklid po zimě pro obecní kasu tedy neznamená velké výdaje.

„Tím, že to dělají zaměstnanci se stálými platy, tak nás to tolik nestojí, třeba pět, deset tisíc za zapůjčení techniky, když je například potřeba půjčit drtič větví kvůli masivnějším ořezům. Určitě se ale vejdeme do dvaceti tisíc korun,“ říká starostka.

Zatímco v Kurovicích začínají s úklidem každoročně už v únoru a touto dobou mají vše potřebné hotové, naopak ještě asi měsíc budou uklízet v Soběsukách. Velké náklady s tím ale obec také nemá.

„U nás se vždy domluví hasiči a udělají si brigádu, při které vždy vyčistí část obce, na které se domluvíme. Stojí nás to většinou jen nějaké to občerstvení,“ usmál se tamní starosta Josef Škrabal.

Ve větších městech, například v Hulíně, pak kombinují práci technických služeb a dobrovolníků. „O to, co je potřeba po zimě uklidit, se starají převážně technické služby. V lesoparku Nivky teď naopak bude setkání zastupitelů města a autorky projektu lesoparku, na které jsou pozváni jak ochránci přírody, tak obyvatelé Hulína, aby se zúčastnili brigády při výměně opor u stromů. To má také osvětový význam,“ míní hulínský starosta Roman Hoza.

Výdaje má ovšem město oproti malým obcím o poznání větší. „Celková suma se vždy odvíjí od rozsahu prací, určitě bych ale řekl, že to letos bude i přes padesát tisíc korun,“ vyčíslil starosta Hulína.

KRISTÝNA KLUSÁKOVÁ