Již druhý ročník jarmarku pořádalo tamní zastupitelstvo ve spolupráci s hasiči a myslivci.

Kdo jel v pěkném počasí obcí na kole nebo autem, nemohl si nevšimnout lidmi obležených stánků na prostranství před místním obecním úřadem. Pokud zastavil, přenesl se rázem do minulosti tradičních řemesel a umění. „Jel jsem s manželkou Annou náhodou kolem na kolech, protože je pěkné počasí, a vidíme to veselí. Tak jsme museli zastavit a podívat se. Vůbec nelitujeme a určitě se tu chvíli zdržíme,“ řekl s úsměvem Jiří Lukša z Brumova-Bylnice.

Mezi tvůrci, řemeslníky a výtvarníky byli i místní i tesaři, kteří návštěvníkům předvedli tradiční tesání krovů. „Používáme takzvanou siročinu ke hrubému opracování kmene a pak panták oštěpovací na jemnější práce,“ vysvětluje Jiří Ibříšek z Lužné a jeho kolega Ladislav Blšták přitakává: „Většinou ruční práce děláme pro památkové ústavy, dnes už si to nemůže skoro nikdo dovolit.“

Atrakcí, která přilákala k ohradě mezi stánky a říčkou Senicí stovky lidí byl i honák dobytka. Jinak Vojtěch Molek, který se svojí manželkou Hanou farmaří v Lidečku. Lidem ukázali střihání ovčí vlny a práci pastýřských psů plemena border kolie, přímo mezi uličkami výstavních stánků. Psi citlivě reagovali na zvuk píšťalky a verbálních i slovních pokynů při nadbíhání stáda. „Ovce jdou ke mě. Pes je ten zlý a já ten dobrý,“ vysvětluje přímo v akci přihlížejícím divákům. Za zvuku píšťalky vedli čtyřnozí pomocníci ovce mezi stánky a návštěvníky až k ohradě.

Vyhládlí návštěvníci si mohli pochutnat na gurmánských specialitách. „Kančí guláš připravují myslivci a v hasičské zbrojnici je zas kyselica. Máme tu i zabíjačkové pochoutky. Hlavně ale bohatou hudební produkci,“ vyjmenovává starosta obce Jiří Pechál. V kulturním domě začalo veselí od devíti ráno hudbou Veselé pětky. Soubor Polančanka z Valašské Polanky pak ukázal přihlížejícím Moravskoslezské tance a nejen to. „ Celkem osm párů předvádí také ryze místní figurální tance. Je to směs valašských točených tanců,“ vysvětluje během vystoupení vedoucí souboru Karel Petruj. Na tanečním kole se odpoledne představila Dechovová hudba ze slovenské Liptovské Lúžné a Lužňanka, které tak i letos podpořili družbu mezi obcemi. Příležitost zatančit měli všichni lidé rovněž u cimbálovky s primášem Mirkem Urubkem. Jarmark zakončila taneční zábava se skupinou z Rakovníka a luženskou kapelou Traverz.

Po celý den byla v prostorách mateřské školky pro návštěvníky přichystána výstava prací místních dětí.