Podle mnohých lidí, kteří tam prožili celý svůj dosavadní život, se toho v obci v posledních desetiletích změnilo hodně.

„Nikdy mě nenapadlo odstěhovat se jinam, jsem tu maximálně spokojený,“ říká například šestasedmdesátiletý Jaroslav Kučera.

Zásadních změn v obci si během svých necelých osm desítek let života vybavuje celou řadu.

„Komunikace tu bývala špatná, voda tu nebyla, potoky byly nezregulované. To všechno s sebou neslo i problémy s životním prostředím a spokojeností občanů,“ zavzpomínal Kučera.

S postupem času podle něj obec dostala novou tvář. Dodnes ho však mrzí jedna skutečnost.

„V sedmdesátých letech se tu snažili udělat školičku, což se podařilo. Byla tu devítiletá, poté pak už jen malotřídka. Nyní tu není žádná. Jednou jsme školu s velkou slávou otevírali, později s pláčem zavírali,“ připomněl se smutkem v očích Kučera, který celou řadu zastával dokonce post předsedy někdejšího národního výboru, později obecního úřadu.

Jankovice by za žádnou jinou obec nevyměnila ani dvaašedesátiletá Jarmila Sedlaříková.

„Nikdy jsem neuvažovala o tom, že bych se odstěhovala jinam už kvůli krásné přírodě a nedalekému svatému Hostýnu,“ vysvětlila Sedlaříková. I ona poukazuje na to, že se tu udála spousta změn. „Všechno je tu nové. Od občanské vybavenosti, plynofikace či třeba tenisových kurtů,“ podotkla Sedlaříková.

Oslavy 650 let trvání obce pojali Jankovičtí ve velkém duchu: připravili zábavu, výstavu kronik a fotoalb, slavnostní mši, obcí se také prošel slavnostní průvod. „Nechali jsme také udělat skleničky se znakem obce, leporela, pamětní listy, pohledy a časopis mapující historii,“ řekla starostka Jankovic Miloslava Šišáková.

Užít si jubilejního výročí přijeli i lidé z blízkého okolí.

„Mám tu rodinu, tak jsem přijala jejich pozvání podívat se sem,“ řekla například osmdesátiletá Drahomíra Jurášková z Holešova. Jak sama přiznala, těšila se nejvíce na slavnostní mši.