co letos návštěvníky čeká a jaké novinky si pro ně organizátoři připravili, prozradil v rozhovoru pro Kroměřížský deník Jan Hašek, předseda Okresní agrární komory Kroměříž.

Výstava je pořádána každé dva roky. Proč tomu tak je?

Zpočátku jsme nevěděli, jak ji koncipovat a hledali jsme správný formát. Jeden rok byla výstava dokonce třídenní, ale zjistili jsme, že optimální je akci pořádat pravidelně každé dva roky a to jednodenní.

Je určena pouze lidem z regionu?

Naše výstava má okresní, mírně nadokresní charakter, považujeme se maximálně za krajskou výstavu. Nemáme ambice, aby se radikálně rozšiřovala. Je nám milejší, když je v tomto menším formátu a je naše.

Co všechno na ní bude k vidění?

Klasický sortiment, který nabízí zemědělství a potravinářství. Jádrem výstavy je chovatelská přehlídka, především skotu a prasat.

Přehlídka je garantována odbornou organizací, takže má svá přísná pravidla a je dotována ministerstvem zemědělství. Tento program proběhne dopoledne a odpoledne na něj naváže přehlídka koní a psů. Tento program už nemá tak odborný charakter, ale zato je divácky velmi atraktivní. Mimo to bude k vidění výstava drobného hospodářského zvířectva, zejména králíků a drůbeže.

Součástí je vždy také zemědělská technika, bude vystavená i letos?

Samozřejmě. Přítomny budou desítky firem, které nabídnou zemědělskou techniku a služby pro zemědělce. Výstavu doplní také firmy z potravinářského průmyslu, které představí regionální produkty a speciality.

Kolik bude vystavovatelů celkem?

Dohromady jich bude kolem stovky.

Bude letošní výstava něčím výjimečná?

Program vychází z ročníků předchozích výstav. Parkování i vstup bude zdarma. Pár drobností se ale přeci jen změní. Například se návštěvníci mohou těšit na větší počet vystavovaných zvířat, areál rozezní živá hudba a chystáme malé překvapení pro děti v podobě skákacího hradu.

Kolik lidí výstavu pravidelně navštěvuje?

Většinou se návštěvnost pohybuje kolem pěti tisíc lidí.

Je akce určena pouze odborníkům z oboru nebo si tady najde zábavu celá rodina?

Cílem této výstavy je ale ukázat současnou podobu zemědělství a potravinářství široké veřejnosti. Nebereme to jako vysoce odbornou výstavu pro zemědělce. Zaměřujeme ji na rodiny s dětmi i školáky, aby se mohli podívat jak současné zemědělství vypadá a co nabízí.

Je obor zemědělství lukrativní? Doporučil byste ho třeba současným studentům?

Jako představitel agrární komory bych studium tímto směrem rozhodně doporučil. Zemědělství je perspektivní obor z jednoho prostého důvodu: jíst se bude vždycky. Absolventi zemědělských škol se nemusejí obávat toho, že by byli po škole bez práce. V současné době prožíváme generační krizi, kdy školy v porevolučním období nevychovaly dostatek zemědělských odborníků a v současné praxi to je znát. Domnívám se ale, že situace se zlepšuje a spousta mladých lidí pochopila, 
že zemědělství je zajímavý obor a situace v počtu studentů zemědělských škol se zlepšuje.