MUDr. Milan Leckéši, Předseda představenstva Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí:

MUDr. Milan Leckéši, Předseda představenstva Nemocnice AGEL Valašské MeziříčíZdroj: Nemocnice AGEL Valašské MeziříčíNaplnění lůžkové kapacity nemocnice při nutnosti vyčleňovat další stanice k hospitalizaci pacientů s onemocněním COVID-19 a současně s potřebou zajistit péči pro akutní pacienty s jinými onemocněními či úrazy se blíží maximu.

Celá situace se daří zatím zvládat jen a pouze díky obětavosti zdravotnického personálu, kterého část permanentně chybí, jelikož ani jim se nevyhýbá onemocnění COVID-19. Za jejich přístup jim patří velký obdiv a poděkování.

Věra Prousková, ředitelka Vsetínské nemocnice:

Ředitelka Vsetínské nemocnice Věra Prousková.Zdroj: Vsetínská nemocniceObecně jsme na tom určitě stejně jako mnoho dalších nemocnic. Jsou prostory, je vybavení, ale není personál pro rozšíření stávající kapacity. Naopak. Aktuálně je v pracovní neschopnosti či karanténě téměř třetina zaměstnanců, a to je příčina, proč je  část lůžkové kapacity uzavřena.

Petr Sládek, ředitel Uherskohradišťské nemocnice:

Petr Sládek, ředitel Uherskohradišťské nemocniceZdroj: archiv Petra SládkaV současné době v Uherskohradišťské nemocnici vidím jako největší problém nedostatek personálu,  především v kategorii kvalifikovaného a vysoce kvalifikovaného nelékařského zdravotního personálu.

Tím je reálně omezena možnost rozšíření lůžkových kapacit ve standardní péči a v oblasti intenzivní péče je ohroženo udržení stávajících kapacit. Materiální a technické vybavení je nyní dostatečné.

Tomáš Melichar, ředitel EUC Klinika Zlín s.r.o.

Ředitel nemocnice Atlas Tomáš Melichar.Zdroj: archiv Tomáš Melichar

Převzali jsme pár pacientů z krajské nemocnice ve Zlíně. Máme připraveny lůžka do kapacity do 20 míst.

Můžeme přijmout i pacienty z jiných nemocnic. Nemůžeme však vzít na lůžka covidové pacienty, protože na to nejsme přizpůsobeni.

Asi největší problém je nedostatek středního zdravotnického personálu tak, abychom mohli dostatečně zajistit ošetřovatelskou péči. Nouze zatím u nás však není akutní, ale to se může stát ze dne na den.

Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje a ředitel Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně:

Radomír MaráčekZdroj: Deník / Jan KarásekMáme otevřených osm covidových stanic se standardními lůžky a další lůžka vyčleněná v rámci intenzivní péče.

Celkově je ve zlínské nemocnici k dispozici asi dvě stě padesát lůžek pro covidové pacienty, obsazených je ale aktuálně 226 z nich a denně teď průměrně přijímáme 20 pacientů nových.

Rychle se tedy blížíme k tomu, že se naše kapacity zaplní. Přesto máme k dispozici další lůžka a vybavení na odděleních, která jsme v rámci omezení neakutní péče uzavřeli, byli bychom schopni provozovat ještě čtyři nebo pět dalších covidových stanic.

Chybí ale to nejzásadnější - zdravotníci a zejména zdravotní sestry a další kvalifikovaný nelékařský zdravotnický personál. Plná pětina zdravotníků nám teď v provozu schází, protože se léčí doma s covidem či jinými diagnózami.

Petr Liškář, ředitel Kroměřížské nemocnice:

Ředitel Kroměřížské nemocnice, a.s. Petr Liškář.Zdroj: archiv nemocnice

Lůžkové kapacity máme v tuto chvíli k dispozici, ale nemůžeme je plně využít. Nemáme totiž personál, který by o pacienty na těchto lůžkách pečoval.

Ke stávajícím třem covidovým stanicím se standardními lůžky bychom byli schopni ještě jednu nebo i dvě covidové stanice přidat transformací některého z našich lůžkových oddělení, ale v provozu chybí více než stovka zdravotníků.

Pomáhá nám asi 50 dobrovolníků a brigádníků, ale plně kvalifikované sestry a lékaře jimi bohužel nenahradíme.