KVASICE
První písemná zmínka: 1141
Počet obyvatel: 2190
Kolem Kvasic v minulosti procházelo několik obchodních stezek. Díky tomu byl o zdejší panství velký boj. Vystřídalo se zde hned několik významných rodů. Mezi nimi třeba Rottalové, Šternberkové či Thůnové.

JAKÝ BUDE KVASICKÝ KOMUNITNÍ DŮM?

Ilustrační foto
Kvasice myslí i na své seniory, staví pro ně komunitní dům

ROZHOVOR SE STAROSTOU

Starosta Kvasic Dušan Odehnal.
Jste neustále v práci. I když jdete jen po chodníku, míní starosta Kvasic

ZAJÍMAVÝ POČIN

Kvasice, Petr Klapil, Květoslava Koutňáková.
Následník trůnu Ferdinand d´Este jezdil do Kvasic na hony, říkají znalci

SLAVNÍ RODÁCI
Jindřich Spáčil (*1899 †1978), učitel, spisovatel a amatérský archeolog.
Leopold Josef Hansmann (Antoš Dohnal) (*1824 †1863), redaktor, novinář, spisovatel.
Marcel Krasický (*1898 †1968), akademický malíř, grafik, ilustrátor, výtvarný pedagog.
Jaroslav Štanglica (*1905 †1934), učitel, hudební skladatel.
Jan Wunder (*1811 †1889), byl od roku 1837 revírním lesníkem na Nové Dědině.
Bedřich Šupčík (*1898 †1957), sportovec
Antonín Rozsypal (*1890 †1941), český propagátor tábornického hnutí, odbojář z období druhé světové války a oběť nacismu.

Kulatiny obce
Historie Kvasicse začala psát už před 880 lety, to znamená už v roce 1141. Od té doby prošla obec značným vývojem. Dnes čítá necelých 2200 obyvatel, pochází z ní řada slavných rodáků jako například spisovatel Jindřich Spáčil či vynálezce a objevitel Jan Wunder.Výročí si obec připomene v létě při tradiční Kvasické pouti. Do jejího sobotního programu je zařazen také křest knihy o historii obce a její prodej. Na historii obce bude navazovat také nedělní možnost návštěvy muzea Kvasic v budově obecního domu.

Husova v novém
Obecní úřad podal žádost o dotaci na opravu chodníku v ulici Husova, která spojuje místní základní školu a autobusové nádraží. „Žádáme přes Místní akční skupinu Jižní Haná. Prošli jsme výběrem a dotaci bychom získat mohli, měli,“ má radost starosta obce Dušan Odehnal. „Po rekonstrukci by se měla zvýšit i bezpečnost. To znamená, že bude například nově přechod pro chodce koncipován tak, aby měl chodec lepší výhled do vozovky, a aby byl i lépe vidět i řidiči jedoucími v autě. Dále bude také nově nasvícen,“ dodává starosta.

Tip na výlet - Park u kvasického zámkuKvasice, červen 2021.Kvasice, červen 2021.Zdroj: Deník/Jakub Omelka
nachází se na okraji obce směrem na Tlumačov
Ve zdejším rozlehlém obecním parku, který obklopuje kvasický zámek, se nachází mimo jiné také strom roku 2017 kvasický ořešák. Je starý více než 230 let. S největší pravděpodobností pamatuje například i návštěvu následníka trůn Františka Ferdinanda d´Este. Je ozdobou parku. Jezdí se na něj podívat lidé z celého širého okolí.

Deník na návštěvěZdroj: Deník