KOSTELANY
První zmínka o obci: 1422
Počet obyvatel: 634
Zajímavost:
U obce probíhala mezi lety 1968 až 2016 těžba ropy. Podle dostupných údajů těžaři z vrtů získali na 150 tisíc metrů krychlových ropy.
Kostelany se rozrůstají
SLAVNÍ RODÁCI:
Jan Wunder, 1811 – 1888, zakladatel ovocnářství, propagátor pěstování bource morušového na Moravě, myslivec, včelař.
Antonín Rozsypal, 1890 – 1941, bojovník proti fašismu, zakladatel Kudlovské doliny, fotograf, chemik.
Alois Kořínek, 1914 – 1969, bojovník proti fašismu, kněz, misionář, vychovatel mládeže.
UNIKÁT! NEJMENŠÍ MUZEUM NA SVĚTĚ
Chodník na hřbitov
Ačkoliv byl loňský rok poznamenán koronavirovou pandemií, dokončili v Kostelanech několik investičních akcí.
Kromě osmimilionového projektu rekonstrukce budovy obchodu, kde vznikly čtyři nové byty, se obci podařilo dokončit výstavbu chodníku z Kostelan na hřbitov, zde pak parkoviště a chodník středem hřbitova.
„Pod chodník jsme položili připravované vedení veřejného osvětlení a chráničky pro internet. Tato investice nás stála 4,2 milionu korun,“ uvedl starosta Kostelan Jan Petřík.
„Snad bude teď toto místo pro naše občany bezpečnější,“ doufá Petřík. Kostelany myslí také na zeleň. Nové stromy a keře pak nechala obec vysázet ve všech obcích.
Čistička pro pár desítek
Ačkoliv se Kostelany při tvorbě letošního rozpočtu držely zkrátka, investovat se bude. Ve Lhotce se například počítá s výstavbou nové čističky odpadních vod. Celý projekt by měl vyjít na 15 milionů korun. „Ačkoliv je ve Lhotce jen 36 čísel popisných, musíme se o kanalizaci postarat. Jinak nám hrozí pokuta,“ konstatoval starosta Kostelan Jan Petřík. Na rok 2021 pak byly zastupitelstvem v závěru roku 2020 naplánovány i další investice – oprava budovy staré školy na Újezdsku, vylepšení sběrného místa odpadového hospodářství či rekonstrukci veřejného osvětlení v obcích Lhotka a Kostelany.
ROZHOVOR SE STAROSTOU
Nejtěžší byly první roky ve funkci, říká zasloužilý starosta Petřík
Tip na výlet:
Nádherná příroda ChřibůV Kostelanech a jejich okolí se nachází několik míst, které stojí za návštěvu. Spatřit můžete například pozůstatky dálnice budované ještě před druhou světovou válkou. Za návštěvu stojí určitě i přírodní rezervace Záskalí se společenstvy typu dubových bučin s výskytem vzácných druhů rostlin.
Podívejte se s námi také na další místa, která již Deník navštívil:
(*někdy je potřeba několik sekund počkat, než se mapa načte)