KORYČANY
První zmínka o obci: 1321
počet obyvatel: 2751 
Zajímavosti: 
Hrad Cimburk má svého jmenovce v Městečku Trnávka. Cimburk v Olomouckém kraji je sice rozsáhlejší, ale není tolik zachovalý jako koryčanský Cimburk.
Zajímavostí je, že oba hrady leží ve stejné nadmořské výšce. Obec Trnávka je zároveň družební obec Koryčan.
Právě v Koryčanech otevřel Michael Thonet první továrnu na ohýbaný nábytek. Také zde vznikla legendární židle s číslem 14, která je dodnes nejprodávanějším artiklem v historii společnosti. Thonet později výrobu přesunul do Bystřice pod Hostýnem. Značka TON je i dnes známkou kvalitního nábytku.

OBEC SE VYLIDŇUJE A STÁRNE

SLAVNÝ RODÁK
Jindřich Halabala – český nábytkový designer, teoretik, publicista a pedegag pocházející z Koryčan výrazně ovlivnil vzhled meziválečných a poválečných domácností.

Nové „íčko“

Těsně před kolaudací je nové informační centrum, které nechaly Koryčany zbudovat za pomoci dotace. Nachází se na náměstí a nahradí současné informační centrum, které už vedení města považovalo za nedostačující.

„Doteď bylo informační centrum spojené s knihovnou. Bylo nedostačující, když se dohromady míchala knihovna a informační centrum,“ říká starostka Koryčan Hana Jamborová.

„S otevřením počítáme zřejmě v říjnu letošního roku. Letošní turistickou sezonu už sice nestihneme, ale pro otevření informačního centra není nikdy pozdě,“ dodává starostka.
Součástí budovy jsou také prostory, které budou moci využít například volnočasové spolky.

Málo místa, moc aut

Stejně jako mnoho měst v Česku, i Koryčany trápí nedostatek parkovacích míst. V současnosti však nezbývá, než požádat občany o trochu ohleduplnosti.

„Když obyvatelé parkují v bočních uličkách, snižují průjezdnost ať už pro popeláře nebo i sanitku,“ přiznává si problém starostka Koryčan Hana Jamborová.

„Uvědomujeme si, že chybí místa v ulicích, u bytovek. Ale vnitřek města nedokážeme nafouknout,“ říká starostka.

ROZHOVOR SE STAROSTKOU

MEKKA NÁBYTKU

Tip na výlet: Hrad Cimburk
Rozsáhlá zřícenina gotického hradu se nachází na návrší nad vodní nádrží asi 5 km od obce Koryčany. Vznikl mezi léty 1327 – 1333, opuštěn byl v roce 1720. Je hojně navštěvován veřejností. Bývá zde spousta doprovodných akcí. Stále na hradě probíhají rekonstrukční práce, které by ho měly dostat do takzvané zakonzervované zříceniny. Tedy není hlavní myšlenkou jej zcela dostavit.

Podívejte se s námi také na další místa, která již Deník navštívil:

(*někdy je potřeba několik sekund počkat, než se mapa načte)

Deník na návštěvěZdroj: Deník