Program začal ve dvě hodiny odpoledne na venkovní aréně, kam přijela nablýskaná americká auta. Poté vystoupily mažoretky ze skupiny SDOM Zlín, následovaly ukázky westernového ježdění Trailu, které předvedla Lenka Šišková s klisnou Zippi Toly Expreso, která je mimo jiné Championkou roku v této disciplíně.

Dále následovalo Indiánské ježdění v podání indiána Scotta, westernové ježdění Reining, kde vystupovala Veronika Zámečníková dvojnásobná Vícemistrině České republiky s valachem Jacs Red Rock a jako poslední byla na aréně ukázka rychlostní disciplíny barell racing.

Poté se návštěvníci Ranče přesunuli na Indiánskou louku, kde si mohli prohlédnout indiánské tee-pee, vyzkoušet práci s lasem, svézt se na koni, vystřelit si z luku, zaházet tomahavkem a zasoutěžit si ve spoustě jiných netradičních disciplínách divokého západu.

Pro děti byla připravena trampolína, skákací hrad a spoustu sladkostí při splnění jakékoliv soutěže.

V šestnáct hodin pokračoval program na Westernovém městečku, kde se diváci bavili při představení herců Ranče Kostelany pod vedením režiséra Standy Veselého, kteří měli připraveno několik scének.

V etudě nazvané Historie divokého západu před diváky předstupovali slavné osobnosti, které se vepsali nesmazatelným písmem do povědomí o divokém západu, například Buffalo Bill nebo Kalamity Jane. Potlesk sklidili také Butch Casidy a Sundace Kid či indiánský náčelník Sedící býk.

Herecké výstupy se střídaly s tanečními čísly jako například Country tance společně s výukou v podání Banjo Country Mysločovice, kankánové vystoupení skupiny SDOM Zlín, práci s kolty, biči a lasem v podání „Romanča".

Všichni zúčastnění si Americký den na Ranči pochvalovali. „My jsme přijeli z Přerova, máme tu rodinu a tak jsem se díval na internetu kam bychom mohli i dětmi, řekl Michal Jedlička.

Dodal, že ho akce velice zaujala. Líbily se hlavně ukázky s koňmi. I jejich dcerce se na ranči líbilo. „Naše malá dokonce vyhrála i nějaké sladkosti v soutěžích, takže je taky spokojená. Mají tu i skákací atrakce, takže parádní vyžití pro děti," myslí si Jedlička.

Do Kostelan přijeli nejen návštěvníci z daleka, ale také přespolní, například parta mladých lidí z Nové dědiny, která se nachází v sousedství.

„Jeli jsme se podívat, protože jsme viděli plakáty a mysleli si, že to tu bude zajímavé. Jsme tu teprve chvilku, ale moc se nám tu líbí," shrnul za všechny kamarády dvacetiletý Adam Jurenka. I když oslava Dne nezávislosti patří na Ranči k tradičním akcím, v jistém smyslu byla premiérovým ročníkem. Ranč Kostelany od prvního července provozuje firma Sleipnir s.r.o..

Podle jednatele společnosti Milana Heryána se budou snažit o zachování ducha tohoto místa a nadále Ranč rozvíjet. „Chystáme mini zoopark pro děti, divadelní představení budeme hrát od pátku do neděle, chystáme vystavět novou krytou jezdeckou halu pro výcvik na koních," vyjmenoval některé novinky Heryán.

Na závěr si velice pochvaloval personál, který podle něj do sobotního programu vložil duši. „Věřím, že spolupráce bude i nadále taková. Na zaměstnancích je poznat, že tohle místo mají rádi, což je velice důležité," zdůraznil jednatel Heryán. (ja)