„Vloni jsme prodávali kilo jablek za necelých dvacet korun. Letos to odhadem vidím na nějakých šestnáct korun. Úroda je nesrovnatelně lepší než vloni, kdy květy pomrzly,“ řekl pro Deník Aleš Marčík, majitel ovocného sadu ve Žlutavě na Zlínsku.

Jabloně mají na rozloze devíti hektarů. Na druhou stranu se podle něj letošní sucho odrazí na menší velikosti jablek a jejich šťavnatosti. „Cena jablek je vždycky nižší, když je jich hodně,“ dodal.

Nižší cenu jablek a potažmo možná i moštů z nich tuší i Václav Skřeček, manažer obchodu Hostětínské moštárny v Hostětíně na Slovácku.

Zda lidé ušetří dvě či více korun, si zatím ale netroufá odhadnout. „Uvidíme, jaká bude výkupní cena od pěstitelů, od nichž jablka bereme,“ konstatoval Václav Skřeček.

Coby nadprůměrnou vidí úrodu i Jiří Pecháček ze svazu zahrádkářů ve Chvalčově na Kroměřížsku.

Podle mnohých jsou jablka nejoblíbenější tuzemské ovoce.

„Na recepci slouží nejen jako dekorace, ale i občerstvení pro naše zákazníky při jejich příjezdu. Jsou osvěžující. Například je zpracováváme i do jablečných řezů, které si sami pečeme na snídani,“ vyzdvihl Roman Taťák, obchodní a marketingový manažer Hotelu Augustiniánský dům v Luhačovicích.

Ve Zlínském kraji se podle Jiřiny Homolové z Ovocnářské unie Moravy a Slezska jabloně nachází na rozloze zhruba 246 hektarů (Vsetínsko 2, Kroměřížsko 17, Slovácko 212 a Zlínsko 15).

„Jedná se o takzvané intenzivní jabloňové sady, které jsou pravidelně obhospodařovány. V podstatě je mají lidé coby živnost, pravidelně tam sklízejí jablka. K celkovému počtu hektarů je třeba přičíst ještě takových dvacet hektarů navíc. Ne všechny totiž vedeme v evidenci,“ uvedla Jiřina Homolová.

Podle ekonoma a regionalisty Oldřicha Hájka bude letošní úroda největší za roky, co pamětníci pamatují, což prý může vést k větší poptávce po ovocných produktech. Jejich cena tak může jít dolů. „Meziročně se ovšem zvyšují ceny energií, mzdových nákladů, nelze proto očekávat zásadní snížení cen například moštových produktů,“ konstatoval.