Zastupitele totiž čeká za pár týdnů schvalování rozpočtů na rok 2010, proto už teď zvažují, na čem ušetřit. Daňové příjmy radnic prý totiž nebudou o nic lepší, než letos.

Například v Hulíně se kvůli minimalizování nákladů lidé nedočkají další etapy sídliště Sadová. „Chtěli jsme v úpravě pokračovat, ale tyto plány padají. Stejně tak nezačneme ani budovat cyklostezku,“ povzdechl si starosta Hulína Roman Hoza.

Největšími investicemi, které chtějí zrealizovat, je podle něj vybudování vodovodu ve dvou místních částech nebo také plynovod v Chráštanech.

„To jsou pro nás prioritní akce. Mimo ně jsme si také podali žádost o dotace z operačního programu životního prostředí na zateplení mateřských škol,“ podotkl Hoza.

Fungování na úsporný režim plánují také v řadě dalších regionálních měst.

„Samozřejmě se budeme snažit schválit jen minimum investic, které budeme celé platit z rozpočtu. Hlavně chceme zrealizovat všechny akce, na které dostaneme dotace, protože by byla škoda, aby nám utekly, když už peníze získáme,“ informoval Miroslav Máčel, starosta Koryčan. Tam ale rozpočet schvalují až v únoru.

„Máme to tak nastavené už řadu let. Je to výhodnější, po novém roce už totiž víme, jak jsme na tom byli finančně vloni,“ vysvětlil Máčel.

V Kroměříži chtějí komplikovanou finanční situaci vyřešit přijetím úvěru ve výši dvaatřiceti milionů korun.

Půjčka umožní kroměřížské radnici zajistit potřebné investice do obnovy majetku města.

„Můžeme tak i dokončit rozpracované evropské projekty a čerpat nové evropské finance například na rekonstrukci Bezručova parku, krytého plaveckého bazénu, kina Nadsklepí či na dofinancování opravy hřiště Základní školy U Sýpek,“ upozornil mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Propadu daňových příjmů se snaží čelit také menší obce: například v Cetechovicích se už od poloviny letošního roku raději nepouštějí do žádných akcí.

„Lepší to nebude ani příští rok. Nezbývá nám tedy nic jiného než spoléhat na dotace, díky kterým bychom chtěli například dokončit opravu budovy bývalé školy, která slouží jako kulturní středisko,“ řekla tamní starostka Eva Váňová.

Na rozdíl od jiných měst a obcí jsou pak třeba v Chropyni v klidu.

„Stanovili jsme si, že se nebudeme pouštět do žádných investic placených ze sta procent z rozpočtu. To bychom tak neměli peníze nezbytné na dofinancování projektů,“ vysvětlil chropyňský starosta Radovan Macháček.