„Komáři se mohou objevit zejména na místech, kde spadlo v delším časovém úseku větší množství vody, která neodtekla, a vytvořila tak stojatou vodní plochu. Právě ta vytváří velmi vhodné podmínky pro jejich líhnutí,“ přiblížila Renata Skaličková z protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Zlínského kraje.

Je tedy třeba likvidovat možná líhniště v blízkosti obydlí. „Například vyčerpat nebo přikrýt nádrže s vodou, vyžínat vysokou trávu a vyhýbat se pobytu v přírodě ve večerních hodinách,“ sdělila Skaličková.

Co se týká přenosu chorob komářím bodnutím, hovoří se zatím pouze o teoretické možnosti. „Ve Zlínském kraji jsme přenos infekčního onemocnění zatím nezaznamenali. U citlivých osob však může bodnutí komárem přesto vyvolat alergickou reakci,“ upozornila Skaličková.

Dodala také, že druh komárů, který je na území České republiky rozšířený, malárii nepřenáší. „Nemocné osoby se nakazily v zahraničí,“ doplnila. Citlivěji mohou však na komáří štípnutí reagovat děti. „U dětí často dochází k intenzivnímu škrábání poštípaných míst, do kterých si mohou zanést infekci,“ uvedla Skaličková.

Kromě lidí bojují s komáry také zvířata. „Komáři zvěř znervózňují a to ji potom vysiluje fyzicky i psychicky. To může být problém třeba u mladé zvěře, která se neustále brání a vydává velkou energii. Následně pak může být slabá a vyhublá,“ vysvětlil předseda Okresního mysliveckého spolku Zlín František Libosvár.

U zvířat mohou komáři způsobovat například přenos mixomatózy, která způsobuje viditelné otoky hlavy. „Dále přenáší například králičí mor. Právě proto před lety komáři přispěli k vyhubení divokých králíků. Domácí králíky totiž naočkujete, ale divoké bohužel ne,“ řekl Libosvár.

Pracovníci hygienické služby také případně zaplavené oblasti monitorují. „V případě nutnosti pak samozřejmě provádíme plošnou aplikaci prostředku na jejich hubení,“ sdělila Skaličková.

Zvířata se komárům brání po svém. „Divoká prasata se například válí v bahně, vysoká zvěř si zase zaleze do vody například až po krk,“ popsal Libosvár.

KLÁRA ELŠÍKOVÁ