Nejen do kaváren, ale také do klasických pivnic pronikl fenomén internetu. Pravou raritou se mohou pochlubit v Bystřici pod Hostýnem. Už druhým rokem tam totiž provozují internetovou pivárnu. „Kdysi to napadlo jednoho z hostů, a tak jsme původní klasickou putyku přebudovali,“ vzpomíná provozovatel podniku U Trojnožky Radek Jašík. Podle něj hosté přicházejí spojit dvě příjemné věci. „Chodí sem zároveň popíjet a bavit se u počítačů, ale v poslední době přeci jen to pivko dominuje,“ směje se Jašík. Protože však většinu klientely tvoří studenti z nedalekého internátu, na část prázdnin hospodu uzavírají.

Počítačové služby už nestačí

Tam, kde se zaměřili pouze na nabízení počítačových služeb, se však v poslední době dostávají do problémů. Potvrzuje to například pracovnice kroměřížské kavárny Dcinternetcafe Renata Snopková. „Dnes má internet každý doma, a to za levný peníz. To je hlavní důvod, proč nás navštěvuje méně lidí než dřív,“ přiznává Snopková. Podle ní tak spoléhají hlavně na klienty, kteří jsou v Kroměříži jen na návštěvě nebo vlastní počítač nemají.
Hlavním lákadlem zůstává možnost založit si vlastní účet a ten pak s výhodami využívat. „Někteří sem přijdou, do počítače zadají jméno a heslo, vytisknou si, co potřebují, a zase jdou po svém. Tito lidé jsou pravidelní zákazníci a navštěvují nás třeba několikrát denně,“ popisuje funkci registračního systému Snopková.

V zařízení, kde z občerstvení nabízejí pouze to nejzákladnější, spoléhají také na studenty. Ti si často přijdou zahrát hry nebo plnit studijní povinnosti. „Před zkouškovým tu strávili skoro celý týden tisknutím seminárek, které stahují z internetu,“ usmívá se Snopková.

Hitem poslední doby jsou kavárny, kde mohou hosté posedět u kávy s laptopem na stole. Internetové připojení poskytují pouze jako doplněk ke standardním službám. Jednou z nich je například kroměřížská Scéna. „Zákazníkům půjčíme notebook a přes WI-FI síť se mohou připojit k internetu,“ říká tamní zaměstnanec Roman Konečný. Díky dotacím městského úřadu prohlížení www stránek návštěvníky kavárny nic nestojí.