K dispozici mají třeba interaktivní tabule napojené na internet, nebo keramické, na které píšou fixami. Obecně lze ale říci, že luxusnější pomůcky nejsou záležitostí touhy, ale hlavně peněz.

Na staré tabule, na které děti a učitelé píšou křídou, nedají dopustit například ve zborovické základní škole.

„Patří to ke škole, nyní je máme i nově natřené. Do budoucna zatím určitě neplánujeme, že bychom všechny vyměnili za modernější,“ potvrdila ředitelka Marcela Hanáková.

I tam ale školákům pořídili jednu interaktivní tabuli. „Je přenosná a máme ji od druhé poloviny loňského školního roku. Podle potřeby ji přemístíme do kterékoliv učebny. Možnost jejího napojení na internet ale nemáme ve všech třídách,“ prozradila Hanáková.

K modernějšímu vybavení by rádi sáhli například v Chropyni či na Rusavě, tamním školám v tom ale brání nedostatek peněz. „Máme zatím staré tabule na křídu. O změně teď ani nemůžeme uvažovat, na všechno je potřeba spousta peněz,“ podotkla ředitelka rusavské základní školy Jana Podolová.

Obdobně situaci hodnotí i zástupkyně ředitelky chropyňské školy Eva Pospíšilová. Tam multimediální tabule žáci sice také nemají, za to se mohou těšit z jiného nového vybavení.

„Ve třídách máme teď lepší skříně, židličky i lavice. Interaktivní tabuli bychom ale do budoucna také chtěli mít,“ poznamenala Pospíšilová. Nové, takzvané interaktivní tabule, mnohá vzdělávací zařízení lákájí.

Tam, kde je už mají, si je pochvalují. Jednou z takových zařízení je například kroměřížská Základní škola Zámoraví. „Jsou součástí multimediálních pracovišť a spolu s počítačem, datovým projektorem a popřípadě další technikou, umožňují vykonávat činnosti, které jsou pro laika téměř nepochopitelné,“ vysvětlil ředitel školy Miroslav Plaček.

Tam už učitelé a hlavně žáci využívají dvě taková pracoviště. V různých vyučovacích předmětech zařazují do výuky prezentace, které si sami vytvořili nebo i další, které získali od kolegů z jiných škol po celé republice.

„Tato práce je nejen efektivní, ale pro děti také zajímavá a přitažlivá,“ pochválila učební novinku tamní učitelka Ivana Uherková.

Bez zajímavosti není ani skutečnost, že celý systém multimediální tabule je napojen na internet, což přináší do výuky další možnosti.

Novou pomůcku využívají třeba už i v Koryčanech. „Převážně tu máme staré tabule na křídy, budeme mít ale k dispozici i dvě interaktivní. Zatím máme jen jednu, a to v učebně fyziky, chemie a přírodovědy. Je zatím napojená na dataprojektor, na internet ještě ne,“ podotkla ředitelka Jiřina Lošanová.