Nejenom rozdávání map a plánků města (loni jich bylo mimochodem 8883) a prodej suvenýrů je hlavním posláním TIC.

Pracovníci jsou celoročně schopni pomoci i místním. Zpravidla prodejem lístků, vstupenek, jízdenek, bezplatného připojení na internet z vlastního zařízení, placený přístup na internet ze zařízení TIC, zapůjčení denního tisku a mnoho dalšího. Je třeba připomenout, že v prestižní anketě „Turistické centrum roku 2018“, do kterého se přihlásilo na 400 TIC z celého Česka, skončilo tamní TIC na třetím místě v rámci Zlínského kraje. Tímto umístěním obhájilo výsledek z roku 2017.

Vraťme se však k zahraničním výletníkům, kteří do města pouze zavítají v rámci své dovolené.

„Jazyková vybavenost našeho centra je ve čtyřech světových jazycích. Jedná se o angličtinu, němčinu, francouzštinu a ruštinu,“ uvádí vedoucí TIC Veronika Ivanová ve výroční zprávě Knihovny Kroměřížska.

Automaty. Ilustrační foto.
Hazard na Kroměřížsku? Může být pro města slušný byznys, pomalu ale mizí

Více zahraničních návštěvníků

TIC patří právě pod knihovnu a je vedeno jako její detašované pracoviště. Jeho zřizovatelem je město. Oproti roku 2017 zavítalo zahraničních cestovatelů do TIC daleko více.

Ivanová si to vysvětluje zvyšujícím se objemem kongresové turistiky v Kroměříži.

„Spolupracovali jsme s organizátory mezinárodních konferencí, setkání a jiných, a to v rámci chystání balíčků s jazykovými materiály pro účastníky jejich akcí,“ míní vedoucí TIC v Kroměříži Veronika Ivanová.

Základní škola F. Vančury v Kroměříži. Ilustrační foto
Škola v ulici F. Vančury se změní k nepoznání. Za 40 milionů

Pestrá nabídka suvenýrů

„Zimní a jarní období loňského roku patřilo novinkám v nabídce suvenýrů. Podařilo se například zajistit novou turistickou známku, která byla vytvořena speciálně k 100. výročí vzniku Československé republiky. Na turistické známce je vyobrazena socha T. G. Masaryka,“ přiblížila Ivanová.

Zákazníci si ji však mohli zakoupit pouze během roku 2018.

Ke kulatému výročí je i další novinka minulého roku turistické razítko dle grafického návrhu Ivanové „Osudové osmičky“. Razítko připomíná historii republiky i Kroměříže.

„Velkou novinkou bylo rozšíření nabídky suvenýrů o nové typy hrníčků a klíčenek s motivem Kroměříže. Hitem sezony byl malý model zdejší radnice,“ vyjmenovává Ivanová.

Možností pořídit si pěkný dárek z Kroměříže pro sebe nebo své známé tedy bylo přehršel. Ivanová připomíná, že TIC nabízí i službu úschovy zavazadel, která je poskytována zdarma.“

Právník žalující strany (Arcibiskupství olomouckého) Stanislav Hykyš po prohraném soudním sporu.
Rozsudek o Květné zahradě přetrhá vazby mezi státem a církví, říká právník