Nejenom rozdávání map a plánků města (loni jich bylo mimochodem 8883) a prodej suvenýrů je hlavním posláním TIC.

Pracovníci jsou celoročně schopni pomoci i místním. Zpravidla prodejem lístků, vstupenek, jízdenek, bezplatného připojení na internet z vlastního zařízení, placený přístup na internet ze zařízení TIC, zapůjčení denního tisku a mnoho dalšího. Je třeba připomenout, že v prestižní anketě „Turistické centrum roku 2018“, do kterého se přihlásilo na 400 TIC z celého Česka, skončilo tamní TIC na třetím místě v rámci Zlínského kraje. Tímto umístěním obhájilo výsledek z roku 2017.

Vraťme se však k zahraničním výletníkům, kteří do města pouze zavítají v rámci své dovolené.

„Jazyková vybavenost našeho centra je ve čtyřech světových jazycích. Jedná se o angličtinu, němčinu, francouzštinu a ruštinu,“ uvádí vedoucí TIC Veronika Ivanová ve výroční zprávě Knihovny Kroměřížska.

Více zahraničních návštěvníků

TIC patří právě pod knihovnu a je vedeno jako její detašované pracoviště. Jeho zřizovatelem je město. Oproti roku 2017 zavítalo zahraničních cestovatelů do TIC daleko více.

Ivanová si to vysvětluje zvyšujícím se objemem kongresové turistiky v Kroměříži.

„Spolupracovali jsme s organizátory mezinárodních konferencí, setkání a jiných, a to v rámci chystání balíčků s jazykovými materiály pro účastníky jejich akcí,“ míní vedoucí TIC v Kroměříži Veronika Ivanová.

Pestrá nabídka suvenýrů

„Zimní a jarní období loňského roku patřilo novinkám v nabídce suvenýrů. Podařilo se například zajistit novou turistickou známku, která byla vytvořena speciálně k 100. výročí vzniku Československé republiky. Na turistické známce je vyobrazena socha T. G. Masaryka,“ přiblížila Ivanová.

Zákazníci si ji však mohli zakoupit pouze během roku 2018.

Ke kulatému výročí je i další novinka minulého roku turistické razítko dle grafického návrhu Ivanové „Osudové osmičky“. Razítko připomíná historii republiky i Kroměříže.

„Velkou novinkou bylo rozšíření nabídky suvenýrů o nové typy hrníčků a klíčenek s motivem Kroměříže. Hitem sezony byl malý model zdejší radnice,“ vyjmenovává Ivanová.

Možností pořídit si pěkný dárek z Kroměříže pro sebe nebo své známé tedy bylo přehršel. Ivanová připomíná, že TIC nabízí i službu úschovy zavazadel, která je poskytována zdarma.“