Vyhnat ven je pak musejí hlídači. Ti ale podle svých slov v poslední době čelí stále větší agresivitě ze strany nespokojených pejskařů.

„Lidé sem přijdou klidně i s vlčákem a nám pak trvá hodně dlouho je odsud dostat. Na dodržování zákazu bdí hlídači, ale někdy to opravdu nemají jednoduché. Pejskaři jsou totiž drzí a sprostí,“ zlobil se v pátek například vedoucí Podzámecké zahrady Aleš Vožda. Podobných případů prý eviduje deset do roka.

„Když je z parku konečně vyženeme, do dvou dnů jsou zase zpátky,“ dodal Vožda. Pokud by podle něj lidé dělali opravdu velké potíže, museli by hlídači sáhnout ke krajnímu řešení: zavolali by jednoduše policisty.

Na občasný výskyt psů a agresivitu jejich majitelů ovšem poukazují také lidé, kteří do parku míří kvůli procházce, a třeba s dětmi.

„Vídám tady pejskaře a když se některému z nich snažím vysvětlit, že na bráně visí zákaz, tak řekne, ať se o to nestarám. K tomu všemu použijí celou řadu sprostých slov,“ povzdechla si například Jarmila Špálková z Kroměříže.

Stejný názor s ní sdílí také další obyvatelka města Eva Černošková. „Zákaz vodění psů je tu na místě, nemají tady co dělat. Podzámka je vzácnou památkou,“ podotkla Černošková.

V druhé kroměřížské zahradě, Květné, jsou problémy o poznání menší, ale přece jen tam jsou. Zákaz vodění psů tam totiž rovněž platí, a lidé jej přesto nerespektují.

„Přes zimu tu vrátná není, takže je v parku občas znát, že tam někdo prošel se psem,“ potvrdila vedoucí Květné zahrady Jana Hradečná.

Od března do konce září pak podle jejích slov u vchodu funguje vrátnice, přes kterou lidé se psy neprojdou.