Vybrat si své kandidáty mohou lidé ještě dnes od osmi do čtrnácti hodin. První lidé, kterým osud kraje není lhostejný, se včera například v Kroměříži už scházeli ještě před otevřením volebních místnosti.

Několik minut před zahájením se hlouček kupil například přes sedmou volební místností v Kroměříži na Riegrově náměstí.

„Chodím k volbám pravidelně. Dávám svůj hlas, abych tím tak přispěl k nějaké změně,“ svěřil se jeden z prvních voličů Zdeněk Pražák z Kroměříže.

„Vezeme kluka z lidové školy na plavání, tak jsme si řekli, že se cestou zastavíme i na volbách,“ dodal Pražák.

Odbýt si svou občanskou povinnost přišel hned zkraje také další Kroměřížan Vladimír Kenša.

„Chodím samozřejmě pravidelně. Vůbec jsem nepřemýšlel, koho budu volit, měl jsem v tom jasno hned od začátku,“ prozradil. Hned po odvolení, jak se sám přiznal, vyrazil do jiných volebních místností.

„Pracuji na městském úřadě, takže tam musím provést kontrolu,“ vysvětlil s úsměvem.

V kroměřížské sedmé volební místnosti se hned od zahájení voleb dveře nestihly ani pořádně zavřít. Během první čtvrthodiny k urnám totiž zamířila asi dvacítka lidí.

O možnost volit nepřišli ani klienti domovů pro seniory. „Komise chodí do našich zařízení každoročně, převážná většina obyvatel chce k urnám jít,“ prozradil ředitel Sociálních služeb Kroměříž Ivo Vojtek.

Například v Domově pro seniory na Erbenově nábřeží přispělo do přenosné urny svým hlasem rovných osmdesát seniorů ze sto čtyřiceti pěti.

„Voleb se zúčastňuji pravidelně, nikdy jsem si je za celý svůj život nenechala ujít. Členové komise za mnou chodili i do bytu, když jsem ještě bydlela doma v Trávníku,“ pověděla například třiaosmdesátiletá obyvatelka domova.