„Jsou u nás na každodenním pořádku a v průběhu sezony jich bude ještě víc. Zvýšený zájem už nějakou chvíli trvá, a to je teprve konec června," potvrzuje třeba Lucie Křepelková z holešovské kanceláře Bohemian tour.

Právě o last minuty je podle ní tradičně největší zájem. „Docela dobře se stále shánějí zájezdy do Řecka, o které je u nás největší poptávka. Nejmenší je v tuto chvíli výběr do Turecka, záleží ale samozřejmě na termínu a na tom, jestli se jedná o dva dospělé nebo rodinu s dětmi, pro ně se totiž last minuty shánějí poněkud hůř," upozornila pracovnice cestovní kanceláře.

Zájezdy na poslední chvíli jsou v oblibě tradičně, taková dovolená se dá totiž sehnat mnohdy o dost levněji: a společnosti, které takové zájezdy nabízejí, jimi naplní poslední volná místa.

„Máme ale samozřejmě i klienty, kteří preferují jistotu a spoustu možností na výběr, ti přijdou s předstihem. A pokud je to dostatečně dopředu mají zase výhodu first minute, kdy jsou zájezdy také levnější a mohou si vybrat přesně to, co od dovolené požadují," shrnula Lucie Křepelková.

Cestovní agentura Invia registruje meziročně nárůst prodeje first minute zájezdů až o jednapadesát procent. Lidé si nákup v předstihu oblíbili právě pro vysoké slevy oproti katalogovým cenám, možnost výběru z široké nabídky lokalit a hotelů, ale také pro zajímavé bonusy.

Oproti loňsku se zvýšil zájem po zájezdech do Egypta. „Ten se dokonce víc než zdvojnásobil. Zvyšuje se také chuť Čechů trávit dovolenou na Kanárských i Kapverdských ostrovech, kvůli stálemu počasí a vysoké kvalitě služeb," okomentoval pro Deník marketingový ředitel cestovní agentury Invia Michal Tůma.

Nejčastěji však lidé podle něj míří do Řecka, Turecka a Chorvatska. Za dovolenou lidé utrácejí v průměru necelých 13 tisíc korun na osobu což je zhruba o čtyři sta korun víc než loni.

„Například pobyty do Řecka vyjdou v průměru na 14 367 korun, do Turecka 16 269 korun, do Chorvatska pak činí průměrná cena prodaného zájezdu 8 131 korun na osobu," vyčíslil ředitel cestovní agentury Invia.

Právě do Řecka, které je letos nejoblíbenější destinací, vyráží se svým přítelem Leona Simerská. „Moc se tam těším, u moře jsem ještě nebyla, takže už se nemůžu dočkat. Zaplatíme každý asi patnáct tisíc korun, ale máme all inclusive v krásném hotelu, takže je to bezva cena a pořádně si to tam užijeme," těší se pětadvacetiletá žena z Kroměříže.

Last minute si nejraději kupuje například osmadvacetiletý Martin Hotový. „S přítelkyní nám to tak vyhovuje nejvíc, máme to i komplikované s dovolenou v práci, takže se i vždycky na poslední chvíli nějak domluvíme. Jsou ale jednou za čas i dovolené, na které jezdím s velkou skupinou kamarádů a to už si kupujeme s předstihem. Jinak by pro nás všechny místa asi nebyla," dodal mladík.