Dodržování norem je pro mnohé z nich však nad jejich finanční možnosti. Ve starých budovách, které slouží dětem třeba i celé století, často není ani možné určitá hygienická pravidla dodržet z technických důvodů.

S těmito problémy se potýkají například v Základní škole a Mateřské školy v Rymicích.

„Žákovský nábytek v celé budově je zastaralý a uvědomujeme si, že není vždy přesně podle vyhlášky. Rozpočet na nové vybavení činí téměř tři sta tisíc korun, na novou školní výdejnu, hřiště a tělocvičnu bezmála dva miliony,“ posteskla si ředitelka školy Hana Pátková.

Na podtlakové větrání toalet se peníze zatím také nenašly. „Co se týká prostoru určeného pro WC chlapců, tam normu dodržujeme. V mateřské škole nás omezuje výpočet krychlových metrů na jedno dítě při spaní. Musíme to řešit spaním v tělocvičně, což také není ideální stav,“ podotkla ředitelka.

Kontroly hygienické stanice se podle ní ve škole odehrávají celkem pravidelně.

„Pracovníci kroměřížské hygienické stanice se nám snaží vyjít vstříc, když vidí, že některé nedostatky nejsme schopni odstranit hned. Pokutu jsme zatím nedostali a výjimku máme na počet dětí v mateřské škole,“ poznamenala Pátková.

Všechno je otázkou peněz. „Prostě finance chybí na vše a obce, které se výrazně podílí na rozpočtu školy, také nemají tyto peníze k dispozici. Pokud by se tato situace měla řešit projekty, ředitel by v žádném případě nemohl mít v úvazku třináct hodin výuky,“ vysvětlila ředitelka.

Podle ní peníze na zpracování projektu také bohužel chybí. „My se samozřejmě snažíme do projektů zapojit, tak doufáme, že v příštím roce se nám to podaří a peníze na obnovu školního nábytku seženeme,“ věří Hana Pátková.

Dodala, že se údajně chystá zřizování firemních mateřských škol, které by nemusely dodržovat tak přísné hygienické a bezpečnostní předpisy. „O pedagogických pracovnících ani nemluvě, tam nebude potřeba ani další vzdělávání,“ uzavřela ředitelka školy.