Pila Rajnochovice tak skončila v roce 2003 v konkurzu a její správkyně Marie Marková dala věc k soudu. Město spor prohrálo a dosud na dluhu vůči společnosti a souvisejících úrocích zaplatilo přes čtyřicet dva milionů korun.
„Prodej jsme nejprve prodiskutovali v radě. Ve čtvrtek pak ostatní zastupitelé přítomní na jednání jednoznačně záměr potvrdili,“ sdělil starosta Hulína Roman Hoza.

Starosta Hoza: Městu by pila stejně k ničemu nebyla

Tím, že město zaplatilo všechny závazky vůči Pile i exekutorovi, může konečně volně zacházet se svým majetkem. Prodejem společnosti navíc získá nějaké finance zpět. „Těch necelých čtyřicet milionů nám to nevrátí, ale i tak výnos pomůže rozpočtu. Pila nám de facto k ničemu není. Sami bychom ji provozovat ani nechtěli. Co s majetkem, který chátrá a je městu k ničemu,“ řekl starosta.

Radním se dokonce už ozvali první zájemci o koupi. „Čekáme, až nám zašlou své nabídky, abychom se prodejem mohli konkrétněji zabývat,“ dodal Hoza, kupce však neprozradil.
Zastupitelstvo částečně projednalo i podmínky prodeje Pily. „Schválili jsme, že ji vydáme nejvyšší nabídce. Naši úředníci nyní připraví podklady, abychom mohli prodej oznámit a oficiálně oslovit možné kupce,“ podotkl Hoza s tím, že radní na prodej nespěchají.

Když to bude brzy, bude to lepší. Máme představu, kolik bychom za Pilu chtěli získat financí, ale tu z taktického hlediska neprozradím. Účetní hodnota objektu je přes dvacet milionů, ale ta tržní se pohybuje na maximálně dvaceti procentech této částky,“ vysvětlil hulínský starosta.
Město, které je kvůli prohranému sporu na patnáct let zadlužené, dostane ze zaplaceného dluhu vůči Pile Rajnochovice část financí nazpět. Správkyně konkurzní podstaty Marie Marková z vyplacených peněz odečte náklady na konkurz a svoji odměnu.

„Peníze uložím na termínovaný vklad, pak teprve splatím pohledávky mezi věřitele,“ uvedla Marková. Největším věřitelem je právě Hulín. Z vyplacené částky může očekávat plnění ve výši kolem osmdesáti procent, tedy kolem sedmnácti milionů. Město nyní ve svém rozpočtu počítá s příjmy ve výši téměř 92,7 a výdaji 90,8 milionu korun.