Firma skončila v konkurzu a věc u Vrchního soudu v Olomouci, jenž Hulínu přikázal uhradit dluh včetně úroků. Dlužnou částku téměř osmatřicet milionů radní zaplatili na přelomu února a března.

Zaplatit je výhodnější

"Tyto peníze jsme měli připravené. Vyhodnotili jsme nakonec situaci tak, že bude pro město výhodnější poplatek exekutorovi uhradit. Kvůli chodu města je pro nás důležitější odblokovaný majetek," řekl starosta Hulína Roman Hoza. Funkce města se tak nyní mohou postupně obnovovat. Zastupitelstvo může dokončit prodeje pozemků, které byly připravené, provádět prodeje bytů, které byly dohodnuté, a pokračovat v dalších plánech a investicích.

Zastupitelstvo chystá prodeje

"S prodejem městského majetku je spojena příjmová část rozpočtu, a tu nyní potřebujeme naplnit, abychom mohli normálně hospodařit. Chystáme například prodej dvou činžovních domů nájemníkům," vysvětlil starosta. Radnice už dokonce může rozvádět manžele, kteří společně bydleli v městském bytě. "Nastala i taková situace a dotyčná rodina asi moc nadšená nebyla," přiznal vedoucí odboru investičně-správního Zdeněk Váňa.

Město dostane část peněz zpět

Nebylo fakticky možné se majetkově vypořádat. K tomu byl zapotřebí souhlas města, ale ten jsme nemohli udělit kvůli zablokovanému majetku," doplnil Hoza.
Hulín nyní ze zaplaceného dluhu vůči Pile Rajnochovice dostane část zpět. Správkyně konkurzní podstaty Marie Marková z vyplacených peněz odečte náklady na konkurz a svoji odměnu a poté zbytek rozdá mezi věřitele. Tím největším je právě stoprocentní vlastník pily - město Hulín. "Z vyplacené částky očekáváme plnění ve výši kolem osmdesáti procent, mělo by to být kolem sedmnácti milionů," odhadoval před několika týdny Roman Hoza.