Lahodné chuti neodolal na hodovém jarmarku spojeném s prodejem medoviny, koláčků a řemeslnými výrobky ani Blahoslav Bednařík z Hulína.

„Na burčák jsem se asi těšil ze všeho nejvíc. Jen mi tu chybí občerstvení, ale jinak jsem spokojený, je to dobré. Večer se půjdu podívat do letního kina, kde bude hrát Beatles Revival,“ zhodnotil v sobotu Bednařík.

Nad špatným občerstvením si povzdechl i jeho kolega Miroslav Kotas. „Není tady na jarmarku nic moc k snědku. Doma jsem nesnídal, těšil jsem se, že si tady dám nějakou klobásku, ta by bodla,“ mínil návštěvník trhu.

Hody v Hulíně mají dlouholetou tradici, takto ve velkém se ale podle starosty Romana Hozy slaví teprve asi osmým rokem.

„Pokaždé se je snažíme něčím obohatit. Tentokrát jsme se rozhodli, že je uděláme po celý víkend. Hody jsou v prvé řadě svátkem církevním, takže hlavní akcí je nedělní mše v kostele svatého Václava, a na to navazující průvod do letního kina, kde je oficiální zahájení hodů,“ konstatoval hulínský starosta.

Svatováclavských oslav si mohli užít všichni, bez ohledu na věk. Pro děti byla připravená třeba projížďka na ponících nebo odpoledne s Machem a Šebestovou, pro mladé a dospělé koncerty několika kapel, starší generaci jistě potěšila Dechová hudba Hulíňané.

Hody navíc letos zpestřil i premiérový první ročník Hulínských hodových koláčů. „Na soutěži se sešlo asi patnáct vzorků. Mezi sladkými koláči byl i slaný, takže nebyly k ochutnávání jen vdolečky. Myslím si, že na Hulín, kde dlouho trvá, než se něco ujme, to byl úspěch,“ zhodnotila soutěž dobrot Jarmila Zakravačová, pracovnice městské knihovny, kde se akce konala.

Právě tam navíc poté slavnostně zahájili i výstavu U nás na Hané. „Jsem ráda, že přišlo hodně lidí. Očividně je zajímá i starý Hulín, hanácké právo a jiné zvyklosti,“ poznamenala Zakravačová. Výstava je veřejnosti přístupná až do pátku od 9 do 17 hodin.