„Hrob jsem zkrášlila už začátkem měsíce. Dnes jsem jej přišla poopravit a zapálit svíčky,“ sdělila osmdesátiletá Blažena Daňková ze Zlína. O víkendu tam už nepřijde, jelikož se chce vyhnout davu lidí. „Není možné tady potom sehnat ani místo k zaparkování,“ doplnila.

Také čtyřiadvacetiletá Kateřina Rakušanová ze Zlína-Kostelce raději přichází na místo poslední památky až po neděli. „Už tam není tolik lidí a je větší klid,“ uvedla.

Květinářství si tak teď užívají nadprůměrných tržeb. „Nejvíce jdou na odbyt chryzantémy. Poměrně oblíbené jsou ale také věnce z přírodních materiálů,“ upřesnila prodavačka zlínské Květinky Petra Poláchová.

Květináč chryzantém zákazníci zakoupí přibližně od padesáti do dvou set korun, záleží na jeho velikosti. Věneček o průměru třicet až čtyřicet centimetrů potom vyjde asi na dvě stovky. V Zahradnictví Oškera jdou tento týden na odbyt také věnce z šišek, stříbrného chvojí a slaměnky. „Kromě samotné výzdoby se pochopitelně zvýšil i prodej svíček a kalíšků,“ uvedla prodavačka Jana Zábojníková.

Nejvíce prý lidé nakupují červené se zlatým poklopem nebo skleněné s kalíškem uvnitř. Dušičky jsou pro prodejce dobrým obdobím. „Díky většímu přílivu zákazníků se nám samozřejmě zvýší i tržby,“ dodala Zábojníková.