„Až z pětaosmdesáti procent dnes děláme kremace," potvrzuje třeba Tamara Melichárková z kroměřížské pohřební služby Konkordia.
Cena pohřbu se podle ní odvíjí od požadavků pozůstalých. Kremace bez obřadu přijde asi na deset tisíc korun.
„S obřadem je to pak od dvaceti do třiceti tisíc," upřesnila.
Cena se pak navyšuje podle výběru rakve, zda zahraje dechovka, kolik bude objednáno květin a věnců a zda budou chtít pozůstalí zajistit autobusovou dopravu. To všechno je pohřební služba svým klientům schopna zařídit.
Kroměřížský hřbitov, který patří v regionu mezi největší, nabízí pozůstalým možnost uchovat ostatky příbuzných v klasickém hrobě, urnovém, kolumbáriu nebo popel rozprášit na loučce.
„Momentálně je na hřbitově dostatek volných míst. Roky se čekalo na kolumbárium, na schránky, kde jsou ostatky uloženy. Teď je máme k dispozici a zhruba třicet schránek je stále volných," poznamenal Karel Hickl z Kroměřížských technických služeb.
Nájemné za hroby se platí na deset let dopředu, cena se odvíjí od typu a velikosti. Například schránka v kolumbáriu přijde na 3 570 korun za deset let.
„Lidé dnes od klasických hrobů opravdu upouštějí a nájmy ukončují," podotkl Karel Hickl.
Stejná situace je podle něj i v okolních místních částech a obcích, kde Kroměřížské technické služby zajišťují správu pohřebišť: Těšnovice, Trávník, Drahlov, Zlámanku, Bílany a Hradisko.
Problém s umístěním ostatků nemají pozůstalí ani v Chropyni. Stejně jako v Kroměříži totiž lidé většinou preferují kremaci.
„Takový problém rozhodně řešit nemusíme, volného místa je opravdu dostatek. Lidé si jen musí zaplatit poplatek na deset let, v němž je zahrnuta i údržba hřbitova," vysvětlila Markéta Buráňová ze Správy majetku města Chropyně.
Hrobových míst je dostatek i v Kostelanech. Předchůdce současného starosty měl sice původně v plánu prostory hřbitova rozšířit, z koupi okolních pozemků ale nakonec sešlo.
„Místa je dost, staré hroby postupně rušíme, takže se prostor průběžně uvolňuje. Líbí se nám nápad udělat louku, kam by lidé ostatky rozprášili, ale na to nemáme vhodné místo," vysvětlil starosta Kostelan Jan Petřík.
Některé hroby tu prý bohužel i rok leží ladem. Jejich majitelé totiž v Kostelanech nebydlí a hrob navštěvují jen na Dušičky: pro takové by byla vhodnou variantou právě pietní loučka.
„Místo šetří také urnové hroby, u kterých je nájem nižší. Desetiletý pronájem vyjde na dvě stě padesát korun včetně služeb. Je to opravdu symbolická cena," podotkl kostelanský starosta.