U památníku výsadkáře a tamního rodáka Josefa Valčíka si připomněli výročí atentátu na říšského protektora pro Čechy a Moravu Reinharda Heydricha a také na ostatní oběti nacistické zvůle.

Ve Valašských Kloboukách-Smolině vzpomněli lidé oběti nacistické okupace

„Plukovník Valčík byl rodákem ze Smoliny. Byl členem skupiny Silver A, která před pětašedesáti lety zaútočila na Heydricha,“ podotkl starosta Valašských Klobouk Dalibor Maniš. Po atentátu, který 27. května 1942 provedli českoslovenští parašutisté, žil Heydrich ještě týden. Zemřel 4. června 1942 na otravu krve. Josefu Valčíkovi se podařilo skrýt v pražském kostele svatého Cyrila a Metoděje. Výsadkáři však byli vyzrazeni a na svatostánek 18. června 1942 zaútočilo gestapo, které část obránců povraždilo.

Valčík byl s dalšími třemi kolegy v úkrytu. Když však zjistili bezvýchodnost situace, zvolili smrt vlastní kulkou.
„Poté byla v koncentračních táborech vyvražděná celá jeho rodina. Říká se, že jeho maminku popravili až jako poslední, aby viděla smrt všech svých dětí,“ řekl starosta. Valčíkovi se tak včera mohli poklonit jen vzdálení příbuzní.
Hrdinství smolinského parašutisty si v pondělí ve 14 hodin připomenou i v Otrokovicích. Tam Valčík před 2. světovou válkou pracoval v podniku Svit.