Důvod je prostý. Na hřbitovech se teď kvůli Památce zesnulých schází velké počty lidí, což je především ráj po zloděje.

„Lidé kradou nejen věnce z hrobů, ale řádí také v autech na parkovištích, kde je zvýšený provoz. Místa posledního odpočinku musejí čelit i vandalům,“ informoval ředitel kroměřížských městských strážníků Miloslav Skřebský.

Proti nenechavcům zbrojí proto policisté a strážníci častějšími kontrolami prostranství, jimž věnují zvýšenou pozornost. Už několik dní nad hřbitovy dohlíží i v Bystřici pod Hostýnem.

„Celý tento týden tam vysíláme častější hlídky. Každopádně se hlavně nejvíce soustředíme na zvýšenou dopravní situaci, která je v těchto dnech nejhorší,“ potvrdil ředitel Městské policie Bystřice pod Hostýnem Radek Sigmund.

Tamní strážníci už dokonce případy vykradených aut řešili. „Do dvou nebo tří vozů se vloupali zloději, bylo to už ale před měsícem,“ podotkl Sigmund.

Jako poměrně klidně prozatím hodnotí letošní Dušičky kroměřížští policisté. „Zatím jsme nezaznamenali žádnou krádež či jiný případ. Občas se něco stane. Tyto problémy nám ale lidé moc nehlásí,“ konstatovala kroměřížská policejní mluvčí Květoslava Malenovská.

Na hřbitovy se v těchto dnech soustřeďují nejen muži zákona, smuteční hosté, ale také hojně úklidoví pracovníci. Například jen ve městě jich mají Kroměřížské technické služby (KTS) hned sedm na starost.

„Naše úsilí, ale i píle lidí, kteří si pronajímají hroby, je v tuto dobu největší. Děje se tak nejen pro svátek samotný, ale hlavně kvůli počasí,“ poznamenal ředitel KTS Leo Berka s tím, že starost dělá správci hřbitovů především padající listí.

„Přestože na úklid vynakládáme hodně sil, výsledek je pomíjivý. Sotva úklidová četa odjede, do dvou hodin je hřbitov opět zasypán listím. A pokud k tomu začne foukat tak silný vítr jako v uplynulých dnech, během chvilky je znehodnocena celá naše několikatýdenní práce,“ posteskl si ředitel.