Například zámek v Holešově nabízí všem zájemcům výstavu obrazů Alfonse Muchy nebo unikátní noční prohlídku. „Ke slavnostnímu zahájení sezony chystáme na 1. dubna módní přehlídku, ukázku opery či dobové tance,“ uvedl Milan Caha, dramaturg a provozní zámeckého hudebního klubu.

Kdo ještě nikdy nezažil procházku nočním zámkem, má šanci v Holešově hned 2. dubna. „Je to poprvé, co takto zahajujeme sezonu,“ řekl pro změnu zámecký provozní Martin Hrdlička o akci, která se uskuteční ve třech termínech.

„Pro nejmenší začínáme v sedmnáct hodin, poté v devatenáct a naposled ve dvacet jedna hodin,“ sdělil Hrdlička. Doplnil také, že tento večer uvidí zájemci třeba činoherně-loutkové představení Don Šajn, herce Městského divadla Zlín, historické šermíře, ukázku Klubu vojenské historie Maxim nebo taneční skupinu Yocheved. „Kapacita je omezená, proto je nutné si dopředu koupit lístek. Máme jen sto dvacet míst,“ upozornil Hrdlička.

Hrad Brumov startuje 11. sezonu

Vstupenky je možné sehnat v Městském informačním centru v Holešově za čtyřicet korun pro děti a sedmdesát pro dospělé. Bohatý program nabízí pro nadcházející turistickou sezonu i hrad Brumov, který je otevřen teprve od roku 2000. Zájem o něj však stále stoupá.

„Začínáme 1. dubna již svou jedenáctou turistickou sezonu, kdy byl po rozsáhlém archeologickém a historickém výzkumu předán veřejnosti,“ poznamenala pracovnice Městského informačního centra v Brumově­Bylnici Ludmila Hůdková. Dodala, že bylo také zútulněno a zastřešeno posezení před pokladnou.

„Kulturní program je po celou letošní sezonu založen nejenom na tradičních akcích, ale chystáme i řadu nových. První událostí bude Memoriál Šedého Vlka, což je další ročník soutěžního a zábavného dne ve skautských dovednostech,“ přiblížila. Na prohlídku láká i muzeum ve Valašském Meziříčí nebo Letecké muzeum v Kunovicích. To zahajuje sezonu přesně za týden v devět hodin dopoledne. Milovníci nebeských strojů si zde přijdou na své.

„Nabízíme prohlídku dvaadvaceti letounů ať už sportovních, dopravních, nebo vojenských. Do některých je možné i vstoupit,“ vyjmenovala historička Slováckého muzea v Uherském Hradišti Blanka Rašticová.

V muzeu se bude ochutnávat káva

Zcela odlišnou zábavu mohou lidé zažít ve valašskomeziříčském muzeu. Odpolední siestu s ochutnávkou kávy si zájemci mohou užít už dnes od šestnácti hodin. Otevře se tak nová muzejní expozice, která představuje více než stoletou historii pražení kávy ve městě. K ochutnání budou všechny druhy kávy vyráběné ve městě.

Během odpoledne promluví také potomci rodiny Dadákovy. Právě zakladatel známé značky Arnošt Dadák totiž začínal své podnikání před více než sto lety ve Valašském Meziříčí. Zdejší expozice tak obsahuje například vzácné snímky, které připomenou historickou atmosféru první republiky ve městě.
Objevuje se na nich Arnošt Dadák s rodinou, se zaměstnanci nebo mezi keři kávovníků a čajovníků, které pěstoval ve sklenících u svého podniku.

Veronika Vágnerová

INFOGRAFIKA
Infografika